wtorek , 16 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Ale wieje! Witamy w ostatnią niedzielę stycznia.

Ale wieje! Witamy w ostatnią niedzielę stycznia.

Przeżywamy 30 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Niedziela jest 40 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w dalszym ciągu mamy odwilż, w stosunku do ostatnich dni ociepliło się na tyle, że zalegający śnieg szybko znikł.  Znikł już całkowicie. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że możemy się spodziewać wyraźnego  i dłuższego ocieplenia. Póki co od kilkunastu godzin trwa potężna wichura.  Trwa i jeszcze potrwa do poniedziałku. Dzisiaj w przeciągu całego dnia wiatr wieje w sposób niesamowity. Miejmy się na baczności. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 11 minut i 30 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 48 251!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 852 677  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 105 161 osób! Przybyło: 23 zmarłych!!! ( są to dane za sobotę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Tak oto za sobą mamy już niemal cały ostatni tydzień stycznia. Już we wtorek pożegnamy miesiąc styczeń AD 2022 r. Niestety – czas biegnie szybko i mija bezpowrotnie. Dodatkowo ciężkie i przeładowane sprawami życie sprawia, że ów czas mija coraz szybciej. Niewątpliwie takie zjawisko jest mitem, jednak poczucie mijającego czasu jest wszechobecne i odciska na nas swoje piętno. Kolejne zimowe dni mijają nam więc w szybkim tempie. To wszystko jednak nie uprawnia naszego myślenia w zakresie tego, że szybko nadejdzie wiosna. Ale w tym zakresie różnie może być. Przypomnijmy sobie tylko jak było 9 lat temu ( 2013 r. ), kiedy to zima atakowała nas wiosną, a ta pora roku daleka była od tych które wielu z nas pamięta z dziecinnych lat. Tak jednak jest z pogodą, która zawsze była, jest i będzie wielką niewiadomą. A dzisiejszy dzień jest ponurym zimowym dniem.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 30 stycznia br. – w 40 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 30 dniem roku, a do jego końca pozostało 335 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +5oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę  10 – 40 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 73%, prawdopodobieństwo opadów 40%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.46, zaś zmierzch około godz.: 17.11.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.21 zajdzie natomiast o godz. 16.36 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 14 minut i 59 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 45 minut i 1 sekundę. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 11 minut i 30 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 38 minut i 21 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

30 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 8 minut i 35 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 11 minut  i 30 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Maciej, Marcin, Martyna  oraz  Adalgunda, Adelajda, Aldegunda, Aleksander, Batylda, Bronisław, Cyntia, Dobiegniew, Dobrogniewa, Feliks, Gerard, Gerarda, Hiacynta, Sebastian, Teofil, Syntia.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Musisz sam sobie zaufać, aby mogli zaufać ci inni”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętą Martynę przybyło dnia o godzinę”.

Przeżywamy kolejny tydzień roku, tyle tylko że już w wtorek rozpocznie się miesiąc luty. Wierzyć się nie chce, że powoli za sobą mamy już pierwszy miesiąc 2022 roku. Ale taka jest prawda. Przecież nie tak dawno świętowaliśmy Boże Narodzenie a potem Nowy Rok. W związku z tym powinniśmy powiedzieć – nadchodzi luty, a jak luty, to obój ciepłe buty. Z tym, że nie wiadomo czy na pewno, bowiem meteorolodzy zapowiadają zawirowania w pogodzie. Tyle tylko w którą stronę?

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja