niedziela , 4 grudzień 2022
Home » Aktualności » Nowy tydzień powitał nas błyskawicami, grzmotem i śniegową burzą.

Nowy tydzień powitał nas błyskawicami, grzmotem i śniegową burzą.

kogutPrzeżywamy 38 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Poniedziałek jest 48 dniem kalendarzowej Zimy. Około godz. 6.00 rano obudziły nas błyskawice, grzmoty i silna burza śnieżna. W trakcie dnia może jednak być również różnie – o każdej porze dnia i nocy. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że w nieodległej perspektywie możemy się spodziewać wyraźnego  i dłuższego ocieplenia. Ma to nastąpić w połowie przyszłego tygodnia. Nocą temperatura będzie na niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 21 marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 37 minut i 29 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 21 980!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 185 757  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 106 607 osób! Przybyło: 10 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Witamy w poniedziałkowy poranek. Już chociażby po stwierdzeniu tego faktu widać jak szybko biegnie czas. Powoli będziemy zbliżać się do końca pierwszej dekady lutego. Stanie się to jeszcze w tym tygodniu – w czwartek. Mamy zimę, ale słońce na nieboskłonie wędruje już coraz wyżej, dni są coraz dłuższe. Szkoda tylko, że tak rzadko słoneczko potrafi przebić się przez gęsto zalegające chmury. Dni jednak są coraz dłuższe kosztem nocy. W ten oto sposób coraz mocniej będziemy się wybudzać z zimowego snu. Coraz częściej będziemy również myśleć o zbliżającej się wiośnie. Czy jednak tegoroczna wiosna będzie wiosną, czy tak jak w minionych latach się zdarzało wiosna będzie kapryśna?  A co z Przedwiośniem? Oby i ono w tym roku nastało. Póki jednak co, zima musi powiedzieć swoje ostatnie słowo. Miłego dzionka życzymy.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 7 lutego br. – w 48 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 38 dniem roku, a do jego końca pozostało 327 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 729 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę  4 – 9 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 90 – 72%, prawdopodobieństwo opadów 90%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.35, zaś zmierzch około godz.: 17.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.09 zajdzie natomiast o godz. 16.50 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 40 minut i 58 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 19 minut i 2 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 37 minut i 29 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 4 minuty i 7 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

7 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 42 minuty i 36 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 37 minut  i 29 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor  oraz  Alfons, Antoni, Egidia, Egidiusz, Eugenia, Idzi, Jakub, Jan, Mojżesz, Partenia, Parteniusz, Romeusz, Rozalia, Sulimir, Sulisław, Wilhelm.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Powiedz każdemu, co chcesz zrobić, a znajdzie się ktoś, kto pomoże Ci to zrobić”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Lepsza chuda zgoda niż tłusta sprawa”.

Dni są coraz dłuższe. Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do aktywnego ich spędzenia. Oby udało nam się jak najwięcej czasu spędzić na łonie natury – w słońcu, cieple i na świeżym powietrzu. O jedno, drugie i trzecie jest jednak bardzo trudno. Najwyższa już pora, by po zimowym siedzeniu w domu, zmienić ten styl spędzania czasu na rzecz większej aktywności fizycznej. To się pod każdym względem opłaca. A poza tym na horyzoncie widać już Wiosnę. Rano na dworze widnieje już około godz. 6.30, z kolei wieczorem ciemno robi się ,,dopiero” krótko przed godz. 17.30. To budujące.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja