niedziela , 24 wrzesień 2023
Home » Aktualności » ,,Gdy Św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”. Przeżywamy pierwszą sobotę lutego.

,,Gdy Św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”. Przeżywamy pierwszą sobotę lutego.

Przeżywamy 36 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Sobota jest 46 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy lekko pochmurny dzień. W trakcie dnia może jednak być różnie – zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że w nieodległej perspektywie możemy się spodziewać wyraźnego  i dłuższego ocieplenia. Ma to nastąpić w połowie przyszłego tygodnia. Nocą temperatura będzie na niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 15 marca br.! Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 30 minut i 48 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 47 534!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 083 332  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 106 306 osoby! Przybyło: 246 zmarłych!!! ( są to dane za piątek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Przeżywamy kolejny tydzień roku. Raczej w jesiennej scenerii witamy w piątym roboczym dniu tego tygodnia.  Większość tygodnia minęło nam jak batem strzelił. Mamy kalendarzową zimę a kolejne dni mają być zdecydowanie chłodniejsze. Gdyby jednak posłuchać tego co mówią meteorolodzy, to trzeba powiedzieć, że znowu nadchodzi znaczące ochłodzenie. Takiej ze śniegiem i silnym mrozem. Jakby jednak nie było, warto zrobić przegląd zawartości piwnicy w zakresie opału, bowiem mimo takiej a nie innej pogody będzie nam potrzebny niemal przez cały luty. Z dnia na dzień, wieczór zapada coraz później, co bardzo nas cieszy. Wcześniej niż do tej pory robi się również widno z samego rana. W ten sposób dzień mamy coraz dłuższy, dzięki czemu coraz dłużej możemy przebywać na dworze. Jest to sposób odrobienie zaległości w zakresie potrzeby bycia na słońcu oraz dotlenienia naszych organizmu. Oczywiście jeżeli słoneczko w ogóle pojawi się na niebie. Tyle tylko, że owego słońca mamy jak na lekarstwo albo w ogóle. Zwracamy uwagę na fakt, że dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku prawie o półtorej godziny!!! Przyznają Państwo, że to już dobra relacja długości dnia do nocy? A będzie coraz lepiej.

Tymczasem w kościele katolickim wspominamy dzisiaj Św. Agatę – w dniu dzisiejszych święcimy więc wodę i chleb. Zachęcamy do udziału w uroczystościach kościelnych związanych z tym obrzędem.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 5 lutego br. – w 46 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 36 dniem roku, a do jego końca pozostało 329 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +5oC, w tej chwili wynosi około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę  5 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 64%, prawdopodobieństwo opadów 60%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.38, zaś zmierzch około godz.: 17.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.12 zajdzie natomiast o godz. 16.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 34 minuty i 17 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 25 minut i 43 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 30 minut i 48 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 11 minut i 17 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

5 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 49 minut i 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 30 minut  i 48 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą:

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Kwiat jest piękny, ale jego życie krótkie. Najważniejsze są nasiona”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy Św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”.

No to mamy zapowiedź tego, że Wielkanoc będzie ,,na lodzie”. No cóż, nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz. W bieżących dniach zima ma swoje brzydkie oblicze. Raczej takie jesienne. Zanosi się więc na to, że tegoroczny styczeń i luty będą takie jak to w niektórych ostatnich latach bywało – niby zima ale jednak jesiennie. Chociaż tegoroczny styczeń musimy z całą pewnością zaliczyć pół na pół do warunków zimowych.  My jednak mimo trwania zimy w kalendarzu czekamy na nadejście Przedwiośnia.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.

Redakcja