niedziela , 4 grudzień 2022
Home » Aktualności » Nowe działania rządu w odpowiedzi na V falę pandemii.

Nowe działania rządu w odpowiedzi na V falę pandemii.

Rząd przygotowuje się na kolejną falę zakażeń, podczas gdy liczba zakażeń pokazuje, że ta fala już jest. Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosili na konferencji prasowej nowe założenia walki z epidemią COVID-19 w Polsce.

Nowe założenia:

– skrócenie kwarantanny do 7 dni – wchodzi w życie od 24 stycznia  br., wprowadzenie tego rozwiązania opiera się na doświadczeniach innych państw w Europie (minister zdrowia nie sprecyzował, czy skrócenie kwarantanny obejmie również te osoby, które już znajdują się na kwarantannie),

– powszechne testowanie w aptekach – najpóźniej od początku lutego br., każda osoba będzie mogła poddać się testowi po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza. W aptekach będą wykonywane testy antygenowe, testowanie będzie odbywać się w tych aptekach, które są przygotowane do tego infrastrukturalnie (np. w tych, które uczestniczą obecnie w akcji szczepień). Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które zrealizujesz bez skierowania od lekarza. Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

– nowy standard prowadzenia pacjenta – pacjenci powyżej 60 roku życia będą mieli prawo do bezpośredniej wizyty lekarskiej w ciągu 48 godzin od otrzymania pozytywnego wyniku testu, np. poprzez wizytę lekarza w domu pacjenta.

– Zwiększone nakłady środków ochrony indywidualnej

Tylko od początku grudnia 2021 r. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zleciła wydanie:

  1. 2 500 000 szt. masek medycznych lub chirurgicznych,
  2. 450 000 szt. półmasek FFP2,

blisko 760 000 szt. półmasek FFP3,

  1. 560 000 szt. kombinezonów ochronnych,
  2. 750 000 szt. fartuchów ochronnych, ok. 800 000 szt. osłon i ochraniaczy na buty,
  3. 15 600 000 szt. rękawic jednorazowych,
  4. 500 000 szt. czepków ochronnych,

– uruchomi się 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Minister Niedzielski powiedział, że obecnie system opieki zdrowotnej dysponuje 30 tys. łóżek dla pacjentów covidowych. Apogeum kolejnej fali zakażeń ma nadejść w połowie lutego lub na przełomie lutego i marca.

Dzienna liczba zakażeń może się wtedy zamknąć w przedziale od 60 – 70 do 140 tys. Przy takim obrocie spraw resort zdrowia zwiększy liczbę łóżek dla pacjentów covidowych do 40 tys., a jeśli będzie taka potrzeba, to nawet do 60 tys. i więcej.

Ale to są scenariusze katastroficzne, które oznaczają konieczność przełożenia wszystkich sił i zasobów na leczenie covidu – podkreślił A. Niedzielski.

Redakcja