sobota , 23 wrzesień 2023
Home » Aktualności » ,,Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”. Wichura za nami, styczeń ,,dogorywa”, luty chwyta nas w swoje objęcie.

,,Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”. Wichura za nami, styczeń ,,dogorywa”, luty chwyta nas w swoje objęcie.

nie lubie poniedziakuPrzeżywamy 31 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Poniedziałek jest 41 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w dalszym ciągu mamy odwilż, w stosunku do ostatnich dni ociepliło. Za nami jest już huraganowe wiatrzysko które dokuczało nam 36 godzin. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że możemy się spodziewać wyraźnego  i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 15 marca br.! Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 14 minut i 38 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

kokot pogodynkaJak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 33 480!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 886 154  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 105 194 osób! Przybyło: 33 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Kilka godzin temu rozpoczęliśmy ostatni dzień stycznia 2022 r. Ani żeśmy się nie obejrzeli, jak minął nam ten pierwszy miesiąc roku. To się po prostu w głowie nie mieści! Ostatnie dni stycznia przyniosły wyraźne ocieplenie w stosunku do tego co mieliśmy wcześniej. Dla przykładu jeszcze dzisiaj temperatura ma sięgnąć +4oC.  Styczeń dał nam jednak namiastkę prawdziwej zimy i w niej wytrwał. Ograniczyło się to tylko do kilkustopniowego mrozu i śniegu. Więc gdyby ktokolwiek pytał, to w tym sezonie zima przyszła i była, tyle tylko że krótka i trochę licha. Nie tak jak zawdy bywało. Dzisiaj wiemy, że owa kalendarzowa zima jeszcze trochę potrwa. Jak długo? Do pierwszego dnia wiosny w kalendarzu – a więc do marca. Na dworze dzisiaj mamy pogodny dzionek. Na pocieszenie wszystkim ,,smutasom” przypominamy że dzień się mocno wydłuża, dzisiaj jest to już znacznie powyżej 1 godziny. To piękne – nieprawdaż!

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 31 stycznia br. – w 41 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 31 dniem roku, a do jego końca pozostały 334 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +4oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 743 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę  8 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 70 – 80%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.45, zaś zmierzch około godz.: 17.13.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.20 zajdzie natomiast o godz. 16.38 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 18 minut i 7 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 41 minut i 53 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 14 minut i 38 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 33 minuty i 10 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

31 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 5 minut i 27 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 14 minut  i 38 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Jan, Ludwika, Marcela  oraz  Cyrus, Emma, Euzebiusz, Franciszek Ksawery, Geminian, Ksawery, Melaniusz, Piotr, Rościgniew, Smysława, Spycigniew.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Osoba publiczna to saper. Jeden błąd rozrywa jej wizerunek na strzępy”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”.

Za kilkanaście godzin styczeń przejdzie do historii. To dokładnie 1/12 roku AD 2020. Każdy z nas może wystawić temu okresowi swoją ocenę. Dla jednych był to dobry miesiąc, dla innych zły i wreszcie dla pozostałych ,,taki sobie”. W kolejny miesiąc wchodzimy z wielkimi nadziejami na to, że nie będzie gorzej. A potem nastanie już marzec, kiedy to wszystko w przyrodzie na powrót będzie się budzić do życia. Bo zimą ,,śpimy” i niejako zamieramy, licząc tylko na przetrwanie. No ale przecież funkcjonuje pośród nas popularne powiedzenie – Byle do wiosny. No to trzymajmy się tych słów.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja