środa , 8 luty 2023
Home » Aktualności » ,,Czasem się Luty zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem się tak zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”. W takich realiach witamy u progu lutego AD 2022.

,,Czasem się Luty zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem się tak zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”. W takich realiach witamy u progu lutego AD 2022.

Przeżywamy 32 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Wtorek jest 42 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w stosunku do ostatnich dni w dalszym ciągu mamy ocieplenie. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że możemy się spodziewać wyraźnego  i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 15 marca br.! Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 17 minut i 48 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 39 114!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( wtorek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 925 270  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 105 434 osoby! Przybyło: 239 zmarłych!!! ( są to dane za poniedziałek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Styczeń 2022 r. przeszedł już do historii. Rozpoczęliśmy kolejny miesiąc tego roku – luty. W tym roku luty jest ,,normalnym” miesiącem, bowiem nie mamy roku przestępnego. Czyli tegoroczny luty będzie miał 28 dni, jest więc ….. ,,stosunkowo krótki”. Przed nami dokładnie 4 pełne tygodnie lutego. A luty, jak to zawdy bywało powinien być zimowy najbardziej ze wszystkich miesięcy. A za oknem mamy bardzo pogodny, al. chłodny dzionek. Patrząc na niebo widzimy, że lutowe słońce znajduje się już coraz wyżej na nieboskłonie i jak zechce, to potrafi dobrze przygrzać. Trwająca więc w kalendarzu i na dworze w realu zima trafia więc na godnego siebie rywala. W tej chwili bardzo aktualne staje się pytanie, co luty odsłoni w swoim wymiarze? A kiedy za 28 dni luty minie pozostanie już tylko marzec i 3 tygodnie do Wiosny. Żyć, nie umierać – nieprawdaż? Poza tym z dnia na dzień dzionek nam się wydłuża kosztem nocy. Na dzień dzisiejszy jest to już niemal 1godz. 20 minut!!! Czy dacie temu wiarę?

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 1 lutego br. – w 42 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 32 dniem roku, a do jego końca pozostały 333 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +1oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę  1 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 95 – 79%, prawdopodobieństwo opadów 10%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.44, zaś zmierzch około godz.: 17.14.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.18 zajdzie natomiast o godz. 16.40 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 21 minut i 17 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 38 minut i 33 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 17 minut i 48 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 29 minuty i 1 sekundę. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

1 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 2 minuty i 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 17 minut  i 48 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Brygida, Sewer  oraz  Andrzej, Cecyliusz, Dziadumiła, Emil, Paweł, Pioniusz, Prosimir, Siemirad, Weridiana, Winand, Winanda, Wirydiana, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert, Żegota.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Badaj twarze, nie słuchaj tego, co mówią usta”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czasem się Luty zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem się tak zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”.

Rozpoczęliśmy pierwszy dzień lutego. Za nami jest już więc caluśki styczeń ze wszystkimi swoimi urokami i bolączkami. Udało nam się go przeżyć w miarę dobrej kondycji. Pomimo tego, że były dni w których zima mocno upomniała się o swoje miejsce. Pamiętajmy jednak o ty, że w lutym zima trwa w najlepsze, a luty od zawsze był najbardziej zimowym z zimowych miesięcy. Jaki będzie w tym roku przekonamy się na własnej skórze. Jeśli ma jeszcze sypnąć śniegiem i przymrozić, to niech stanie się to właśnie w lutym, nie zaś w marcu, kwietniu, lub nie daj Boże w maju kiedy to na dworze jest miejsce na Przedwiośnie a potem na wiosnę.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja