czwartek , 18 kwiecień 2024
Home » Aktualności » ,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”. Witamy w dzień Św. Andrzeja.

,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”. Witamy w dzień Św. Andrzeja.

Patrząc na kalendarz możemy powiedzieć, że za nami Wigilia Św. Andrzeja i niemal cały listopad. Dzisiaj natomiast mamy popularne Andrzejki. I w ten oto sposób nadszedł koniec listopada. Jutro będzie już grudzień. Zgodnie z zapowiedziami meteorologów następuje powolna zmiana pogody z jesiennej na zimową. Dowód tego mieliśmy rano za oknem gdzie termometry wskazywały temperaturę bliską zeru. Za dnia na dworze było chłodno ale bardzo słonecznie.  Ze strony meteorologów napływają informacje dotyczące tego, że w najbliższych dniach ,,ździebko” się ochłodzi a nocą niemal bez przerwy będzie już na minusie. Patrząc na aktualna aurę mamy nadzieję, że wszyscy zdążyli już z przygotowaniami do zimy. Mamy tutaj na myśli zaopatrzenie w opał i zimowe przygotowanie samochodu a zwłaszcza ogumienia. Bez tego bowiem nie przetrwamy zimy. Poza tym musimy do tej pory roku przygotować nasze domy i organizmy, tak aby nie zaznaliśmy nadmiernego szoku termicznego. Możemy powiedzieć, że dzisiaj w nocy przeżyjemy zimowy chrzest związany z nocnym mrozem. Takiej sytuacji nie ma się co dziwić – bowiem zima nadciąga. A na dzisiejszy dzień życzymy miłego andrzejkowania. Pamiętajmy o tym, że jutro mamy niedzielę i wypadałoby w zdrowiu i dobrej kondycji rozpocząć Adwent. My nie wątpimy, że tak właśnie będzie.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 30 listopada br. w 68 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 334 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 31 dni.

Przeżywamy 68 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +4oC, w tej chwili wynosi  około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Dzień jest słoneczny, bardzo pogodny ale chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 73 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.44, zaś zmierzch około godz.: 16.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.22 zajdzie natomiast o godz. 15.48 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 26 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 34 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 22 minuty. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 30 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin i 58 minut, 11 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 21 minut i 54 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Zbysława, Andrzej, Justyna, Konstancjusz, Maura, Tadea, Kutbert. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Biada temu, kto zadowolony jest z siebie; taki człowiek nigdy nie nabędzie rozumu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”.

Od kilku dni wyraźnie odczuwamy ochłodzenie. Ale czy jest się czemu dziwić? Wszakże już jutro mamy miesiąc grudzień a za nieco ponad 3 tygodnie nadejdzie kalendarzowa zima. Również jutro rozpocznie się okres Adwentu, więc każdy kolejny upływający dzień będzie nas mocno przybliżać do świąt. Pamiętajmy o tym, że przed nami jest bardzo dużo przedświątecznej pracy. Stąd dobrze by było, by z pracą nie zwlekać na ostatnią chwilę. Zachęcamy bardzo naszych czytelników do duchowego przeżywania okresu Adwentu.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja