wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Przed nami weekend, koniec listopada i I niedziela Adwentu AD 2019.

Przed nami weekend, koniec listopada i I niedziela Adwentu AD 2019.

Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj znajdujemy się już u progu kolejnego. Wszakże mamy piątek i szybkimi krokami kończy nam się ostatni normalny tydzień roku. Adwent bowiem nadchodzi. Za sprawą I niedzieli Adwentu nie będzie to zwykły weekend. Już za niespełna 2 dni wejdziemy w bardzo radosny okres roku. Tak właśnie jest, bowiem od kilku godzin mamy piątek. Również szybkimi krokami kończy nam się bieżący miesiąc a grudzień czeka już na swoją kolej. Czy tego chcemy, czy też nie, stanie się to już niebawem – za kilkadziesiąt godzin. Już jutro obchodzić również będziemy tradycyjne Andrzejki. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2019 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2020 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami. A na dworze nadal trwa jesień, ale do kalendarzowej zimy również jest już niedługo. Według zapowiedzi, już jutro ( na Andrzejki ) wieczorem i w nocy chwyci mróz. A jak tam u Państwa wygląda z planowaniem świąt? Zapewniamy – tegoroczny Adwent jest stosunkowo długi ( 4 pełne tygodnie ), ale może się tak stać, że niejednego z nas święta ,,zaskoczą”. A one po prostu będą.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 29 listopada br. w 67 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 333 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 32 dni.

Przeżywamy 67 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +10oC, w tej chwili wynosi  około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +9oC. Dzień jest pochmurny i wilgotny, z rana padał deszcz. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 735 – 732 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 72%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.43, zaś zmierzch około godz.: 16.25.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.21 zajdzie natomiast o godz. 15.48 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 27 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 33 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 23 minuty. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 6 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 29 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin i 56 minut, 10 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 23 minuty i 55 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Klementyna, Walter, Błażej, Fryderyk i Saturnin. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek stworzył czas a czas zabił przyjemność”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”.

Przysłowie o Św. Andrzeju przedstawiamy już dzisiaj, pomimo, że Andrzeja przypada dopiero jutro. Nasza pamięć o tym ludowym porzekadle pozwoli nam obserwować pogodę od samego rana i oceniać na ile ludowe porzekadło polega na prawdzie. Wedle wszelkich prognoz meteorologów – śniegu raczej nie będzie, ale może odrobina białego puchu spadnie i pozostanie na dłużej. Może kilka jego płatków? W noc Andrzejkową chwyci bowiem mróz.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.    Redakcjapiatek 2