sobota , 24 luty 2024
Home » Aktualności » Karnawał za nami. Witamy w Środę Popielcową.

Karnawał za nami. Witamy w Środę Popielcową.

Luty szybkimi krokami dobiega końca a pogoda jest jak każdy widzi. Poniedziałek i wtorek były dniami niepogodnymi. Wiał wiatr i padał deszcz, czemu towarzyszyła ponura sceneria przyrody. Wobec tego co na dworze, oraz co zapowiadają meteorolodzy możemy chyba raz jeszcze podkreślić – Wiosna idzie, ale musi jeszcze dobrych kilka dni poczekać. Postępować ma – ,,z dnia na dzień”. Na znaczące ocieplenie musimy więc jeszcze trochę poczekać. Niezależnie od tego wszystkiego już od najbliższej soboty będziemy mogli się cieszyć tym, że rozpocznie się wiosna meteorologiczna. Najwyższa więc pora głośno zawołać – żegnaj Zimo niezależnie od tego jaka byś nie była. Już najwyższa pora byś przeszła do historii.

Za nami jest już cały tegoroczny karnawał i jego ostatki. A dzisiaj obchodzimy Środę Popielcową. Mamy nadzieję, że każdy z nas stanie na wysokości zadania – na myśli mamy nasze chrześcijańskie obowiązki związane ze dzisiejszym dniem. Patrząc za okno widzimy, że, czeka nas w pogodzie przeciętny dzień, zaś piękny dzień w naszych sercach i umysłach. Wraz z dzisiejszym dniem rozpoczynamy okres Postu który prowadzi nas bezpośrednio do świąt Zmartwychwstania Pańskiego które to ogłosimy w niedzielę 12 kwietnia br. Po drodze jednak przyjdzie nam przeżyć Przedwiośnie oraz nadejście Wiosny – tej prawdziwej kalendarzowej.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 26 lutego br. – w 67 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 57 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 309 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 67 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 732 – 728 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 58%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.02, zaś zmierzch około godz.: 17.54.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.37 zajdzie natomiast o godz. 17.22 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 45 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 15 minut. Dzisiejszy dzień jest już 2 godziny i 43 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 2 godziny i 38 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 26 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 36 minut i 38 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 43 minuty i 27 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aleksander, Bogumił, Dionizy, Faustynian, Gerlinda, Klaudian, Lutosława, Mirosław, Mirosława, Nikolina, Nestor i Otokar. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie można przeżyć w jeden dzień, ale co zrobić z resztą”?

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli luty ciepło trzyma, będzie jeszcze w marcu zima”.

Powoli wychodzimy z kalendarzowej zimy i zbliżać się będziemy coraz mocniej również do kalendarzowej wiosny. Jest to doskonała okazja, aby przeobrazić również swój styl życia i dostosować go do tej pory roku. Starajmy się żyć bardzo aktywnie w bezpośredniej łączności z naturą. Po okresie ,,zimy” nasze organizmy są ,,wypompowane” z życiowej energii, a bez niej jak wiadomo ani rusz. Pora więc rozpocząć ładowanie naszych akumulatorów. Jak do tego dojść – bardzo prosto, trzeba coraz dłużej przebywać na dworze i regenerować swoje siły fizyczne i psychiczne. Na słoneczku i świeżym, nieskażonym powietrzu. I o nie właśnie zabiegajmy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja