piątek , 24 maj 2024
Home » Aktualności » Powiat Raciborski uruchamia kursy autobusowe z Raciborza do Katowic przez Rudy, Gliwice.

Powiat Raciborski uruchamia kursy autobusowe z Raciborza do Katowic przez Rudy, Gliwice.

Luty kończy nam się szybkimi krokami. Do jego końca pozostało już niewiele ponad 4 dni. No i bardzo dobrze, przecież ………. Wiosna idzie. Patrząc na prognozy pogody sięgające nawet połowy marca widzimy, że noce nadal mogą być chłodne, a czasami nawet lekko na mrozie. Za dnia jednak temperatura będzie wyraźnie na ,,plusie”.

Widząc te prognozy możemy z wielkim prawdopodobieństwem mówić o tym, że pierwsze wymierne symptomy wiosny w pogodzie powinny pojawić się lada co. Czy taki rozwój sytuacji oznacza, że śmielej możemy mówić o wiośnie? Innymi słowy – że zima definitywnie odejdzie?

Dobra wiadomość na dzisiaj jest jednak taka, że już od niedzieli będziemy mogli się cieszyć tym, że rozpocznie się wiosna meteorologiczna. Najwyższa więc pora głośno zawołać – żegnaj Zimo niezależnie od tego jaka byś nie była i czy w ogóle byłaś. Tymczasem u nas w  dniu dzisiejszym w zakresie pogody – mamy pochmurny i deszczowy i stosunkowo chłodny dzień.

Tymczasem przeżywamy nowy tydzień pracy i nauki. A dzisiaj mamy Ostatki. Kończy się więc okres tegorocznego Karnawału. Już jutro będziemy bowiem mieli Środę Popielcową która otwiera tegoroczny okres Postu. I jak tu nie dostać zawrotu głowy.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 25 lutego br. – w 66 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 56 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 310 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 66 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +9oC, w tej chwili wynosi około +5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 733 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 69%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.04, zaś zmierzch około godz.: 17.53.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.39 zajdzie natomiast o godz. 17.20 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 41 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 19 minut. Dzisiejszy dzień jest już 2 godziny i 40 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 2 godziny i 46 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 25 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 40 minut i 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 39 minut i 46 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aleksander, Bogumił, Dionizy, Faustynian, Gerlinda, Klaudian, Lutosława, Mirosław, Mirosława, Nikolina, Nestor i Otokar. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie można przeżyć w jeden dzień, ale co zrobić z resztą”?

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli luty ciepło trzyma, będzie jeszcze w marcu zima”.

Powoli wychodzimy z kalendarzowej zimy i zbliżać się będziemy coraz mocniej również do kalendarzowej wiosny. Jest to doskonała okazja, aby przeobrazić również swój styl życia i dostosować go do tej pory roku. Starajmy się żyć bardzo aktywnie w bezpośredniej łączności z naturą. Po zimie nasze organizmy są ,,wypompowane” z życiowej energii, a bez niej jak wiadomo ani rusz. Pora więc rozpocząć ładowanie naszych akumulatorów. Jak do tego dojść – bardzo prosto, trzeba coraz dłużej przebywać na dworze i regenerować swoje siły fizyczne i psychiczne. Ale dzisiaj okazja ku temu nie jest zbyt dobra – jest ponuro, wilgotno i deszczowo, jednak wiatr dosyć skutecznie rozpędził smog. Oby więc mimo wszystko dzisiejszy dzionek był bardzo radosny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja