środa , 19 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Jaki wymiar ma Halloween w Polsce i na świecie?

Jaki wymiar ma Halloween w Polsce i na świecie?

Jaki ma wymiar Halloween w Polsce? Zacznijmy od początku. Przez wiele lat XX wieku był on dla nas obcy a znaliśmy go tylko z medialnych przekazów. I jakoś żyliśmy bez niego. Wraz z naszym zbliżaniem się do Europy i świata ten Amerykański zwyczaj pojawił się również w naszym kraju. Mniej więcej było to pod koniec XX wieku a precyzyjniej w latach 90-tych tego wieku. Zwyczaj ten powoli będzie sobie u nas liczył niemal 30 lat. A to nie mało. Nazwa tego ,,święta” wydaje się być amerykańskim tłumaczeniem słów – Wigilia Wszystkich Świętych.

Powiedzmy sobie szczerze, w naszej kulturze ( a szczególnie w Polsce ) wciąż jest to bardzo kontrowersyjne święto. Ale dzisiaj możemy już powiedzieć, że Halloween w Polsce szybko zyskał sobie duże grono zwolenników. Bo jest dniem kolorowym, pełnym emocji i przeżyć. Ale nade wszystko jest dniem innym niż wszystkie dotychczasowe. Dlatego właśnie dobrze go przyjmują i ,,kultywują” młode osoby, które w czasach ogólnej gonitwy i zapracowania traktują ten dzień jako okazję do dobrej zabawy.

,,Święto” to kojarzy się głównie z przebieraniem się za przerażające postacie, a także z organizowaniem zabaw, wycinaniem latarni z dyni i innymi zwyczajami..

Choć data Halloween w Polsce i na świecie jest stała, co roku pojawiają się pytania o dokładny termin amerykańskiego święta. W większości krajów, w tym także w Polsce Halloween obchodzone jest w wieczór 31 października, a w tym roku święto wypada w środę. A więc w Wigilię Dnia Zmarłych ( Wszystkich Świętych ).

Patrząc na ten zwyczaj możemy powiedzieć, że głównym symbolem święta Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami i zębami, podświetlona od środka świeczką lub lampionem. Są jednak i inne popularne motywy takie jak – duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze i czarne koty.

Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nie jest to święto urzędowe, jednak w hierarchii ważności świat cieszy się największą popularnością zaraz po świętach Bożego Narodzenia.

Info prasowe

Redakcja