poniedziałek , 17 czerwiec 2024
Home » Aktualności » O swoje bezpieczeństwo na cmentarzach musimy zadbać sami.

O swoje bezpieczeństwo na cmentarzach musimy zadbać sami.

policja_infoPlanując odwiedzić groby najbliższych przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, często wiąże się to z wyjazdami na cmentarze poza swoje miejscowości. Do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować. Aby nie stać się ofiarą przestępców, warto zastosować się do kilku podanych przez nas wskazówek.

Co roku przed 1 listopada apelujemy o ostrożność, gdyż wtedy, częściej niż zwykle, dochodzi do kradzieży na cmentarzach i w środkach komunikacji publicznej oraz do włamań do domów i mieszkań.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, jeśli nie musimy, większej ilości pieniędzy, biżuterii oraz innych, wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy w nim również ,,na widoku” wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając sprawdźmy, czy drzwi i okna w samochodzie są dokładnie zamknięte.

Odwiedzając cmentarze z dziećmi lub osobami starszymi, ,,nie spuszczajmy ich z oka”. Pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. Gdyby tak się już jednak stało, z pewnością pomocna okaże się umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach, albo podróżując komunikacją publiczną, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Jeżeli planujemy wyjazd, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił.

W okresie Wszystkich Świętych na ulicach, w rejonie cmentarzy oraz w środkach komunikacji miejskiej pojawią się dodatkowe patrole policyjne, które będą służyć pomocą. I to nie tylko policjanci w mundurach, ale również w cywilu, którzy szczególnie obserwować będą kieszonkowców i innych amatorów cudzej własności.

Policja

Redakcja