niedziela , 23 styczeń 2022
Home » Aktualności » Pisaliśmy rok temu: Jak uchronić się przed koronawirusem?

Pisaliśmy rok temu: Jak uchronić się przed koronawirusem?

Chiński koronawirus (oznaczony jako 2019-nCoV) zabił już kilkaset osób, zarażonych jest o wiele więcej. Epidemia wybuchła w chińskim mieście Wuhan, wirus rozprzestrzenił się już jednak na inne rejony Chin. Wykryto go również w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Hongkongu i USA. Niebezpieczny wirus wywołuje zagrażającą życiu chorobę układu oddechowego. Jak się przed nim uchronić? Najważniejsze zasady przypomina Światowa Organizacja Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

*** “Koronawirus z Wuhan” – czym jest, objawy zakażenia

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego, poczynając od powszechnie występujących jak przeziębienie, do rzadszych i groźniejszych, jak. np. SARS lub MERS.

Wg ekspertów, objawy zakażenia nowym koronawirusem mogą przypominać symptomy ciężkiej grypy lub zapalenia płuc. Na najczęstszych należą m. in. gorączka, bóle mięśni, kaszel, katar, trudności w oddychaniu, mogą pojawić się nacieki w płucach.

Światowa Organizacja Zdrowia i chińskie władze sanitarne potwierdziły, że nowa odmiana koronawirusa może przenosić się między ludźmi.

*** Jak uchronić się przed koronawirusem z Chin? O tym nie możesz zapomnieć.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przypominają zasady, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko zakażenia i jego ewentualne skutki.

Oto najważniejsze:

– Jak najczęściej myj ręce, najlepiej wodą z mydłem lub za pomocą preparatów odkażających zawierających alkohol,

– Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi, zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,

– Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które kaszlą i mają gorączkę,

– Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, niezwłocznie udaj się do lekarza, poinformuj go o ewentualnych wcześniejszych podróżach,

– Jeśli przebywasz na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem, unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami,

– Unikaj jedzenia surowego lub niedogotowanego mięsa i mleka, dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,

W związku z trwającym w Polsce i w pozostałych krajach półkuli północnej sezonie zachorowań na grypę, GIS rekomenduje zaszczepienie się przeciwko tej chorobie.

Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z jeśli wykazują objawy ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta; unikaj też kontaktu z ich wydalinami lub odchodami, przestrzegaj zasad higieny rąk.

Na swojej stronie GIS zamieścił również zalecenia dla osób, które przebywały w Chinach, w tym w Wuhan, w którym wybuchła epidemia, i innych krajach azjatyckich:

– Zaleca się osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży,

– Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Redakcja

*** Materiał został opublikowany w styczniu 2020 r.