poniedziałek , 17 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Głośno wołamy S.O.S!!! Koronawirus doprawdy nie zniknął! Będą ostre kary i ich egzekucja.

Głośno wołamy S.O.S!!! Koronawirus doprawdy nie zniknął! Będą ostre kary i ich egzekucja.

UWAGA: Najnowsze informacje w zakresie konieczności stosowania masek.  Ministerstwo Zdrowia i Komenda Główna Policji zapowiadają ostre kary dla łamiących nakaz i ich egzekucję!

*** Czytaj: https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/84295-brak-maseczki-bedzie-surowo-karany-

*** Poniżej czytaj nasz wcześniejszy materiał z 07.07.2020 r.:

Jak świat długi i szeroki  nikt nie potrafi sobie ostatecznie dać radę z ,,ujarzmieniem” koronawirusa COVID-19. Walka z wirusem w zależności od kraju jest bardziej lub mniej udana. Coraz więcej jest jednak na świecie miejsc, w których władze nie dają sobie rady z problemem ograniczenia i wyeliminowania kolejnych zakażeń.  Generalne przesłanie na dzisiejszy dzień brzmi – lekarze apelują o noszenie maseczek, dezynfekcję rąk i zachowanie dystansu pomiędzy osobami. Tak musi być by wyhamować rozwój epidemii. A przynajmniej by przetrwać do chwili kiedy zostanie wynalezione skuteczne lekarstwo na chorobę, lub szczepionka która skutecznie by nas przed chorobą uchronił.

Samo zachowanie dystansu społecznego może nie wystarczyć. By zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa pomiędzy kolejnymi osobami, należy nosić w miejscach publicznych maseczkę ochronną. I to bezwzględnie. I pamiętajmy, że maseczką musimy zasłaniać usta i nos!

Taka rekomendacja, wręcz nakaz dotyczy wielu miejsc publicznych tzw. miejsc zamkniętych jak urzędy, instytucje, sklepy, supermarkety,  szpitale, przychodnie zdrowia, domy opieki zdrowotnej, obiekty sakralne w tym kościoły i wiele innych miejsc. A więc wszędzie tam gdzie kontakt z ludźmi jest na tyle bliski, że można się od innej osoby zarazić. Nie trzeba jednak masek nosić generalnie w przestrzeniach otwartych. Chociaż w tym względzie każdy z nas może dla swojego dobra również założyć maseczkę w myśl zasady, że strzeżonego Pan Bóg strzeże.

Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół siebie by zrozumieć, że nie noszenie masek staje się wręcz nawykiem lub trudnym do wytłumaczeniem buntem niektórych ludzi. Niestety widzimy to również w niektórych miejscach w Rudach i bliskiej okolicy. Niestety coraz więcej osób odwiedza nasz kościół łamiąc te podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętajmy o tym, że do Rud przybywa na powrót coraz więcej turystów którzy świadomie lub nieświadomie może być nosicielami wirusa. Taka sytuacja sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Przecież turyści przybywają do nas z całego śląska, kraju i zza zagranicy.

Patrząc na obowiązujące uregulowania prawne i nakazy ( u nas Sanepid-u ) noszenie masek jest obligatoryjne. Naruszenie tego nakazu jest więc karalne. Podobnie karalne jest tolerowanie naruszania nakazu noszenia masek. Dotyczy to właścicieli obiektów, ich zarządców i administratorów.

UWAGA: na przypadki naruszania nakazów musimy reagować wszyscy – głównie jednak właścicieli obiektów, ich zarządcy i administratorzy. Nade wszystko to te osoby muszą dać przykład w sprawie i reagować.

Do tej pory Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO ) nie rekomendowała noszenia maseczek w miejscach publicznych. Uznawano, że brakuje wystarczających dowodów, by potwierdzić ich skuteczność. Dodatkowo eksperci WHO wskazywali, że takie zalecenie może stworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa oraz sprawi, że zabraknie sprzętu dla medyków.

WHO zmienia jednak swoją rekomendację. W najnowszym oświadczeniu Światowa Organizacja Zdrowia zachęca rządzących, by nakłaniali swoich obywateli do noszenia maseczek ochronnych. Uznano, że to kolejne z narzędzi, które może przyczynić się do ograniczenia pandemii koronawirusa.

*** kolejnym elementem skutecznej walki z wirusem jest częste i dokładne mycie rąk mydłem oraz ich dezynfekcja właściwymi środkami odkażającymi.

*** wskazane jest również by tam gdzie się tylko da i jest konieczne zakładać na ręce rękawiczki – bezwzględnie w miejscach dużych skupisk ludzi, np. supermarkety, sklepy, urzędy, banki, itd.

Z niepokojem zauważamy, że w bieżącym okresie coraz więcej osób rezygnuje z masek robiąc zakupy w sklepach, podczas publicznych zgromadzeń, w miejscach kultu religijnego, itd. Dystans też przestał już istnieć. Nie każdy korzysta ze środków dezynfekcyjnych, czy rękawiczek! To wielki błąd!

Tymczasem w żadnym miejscu na świecie wirus nie został pokonany definitywnie i ostatecznie.

Apelujemy więc o ostrożność i rozsądek, bo koronawirus doprawdy nie zniknął. To groźny przeciwnik, szczególnie dla osób z obniżoną odpornością, starszych, z „wielochorobowością”, ze schorzeniami układu krążenia i oddechowego, w procesie leczenia, np. onkologicznego,  przy chemioterapii, itd.

Nie dajmy się ponieść źle rozumianej wolności obywatelskiej. Jest bowiem tak, że albo walkę wygramy z koronawirusem w całej wspólnocie, albo tą walkę przegramy. I skutki tego będą dla ludzkości w wymiarze lokalnym ale i globalnym katastrofalne.

Musimy więc odrzucić nasze indywidualny punkt widzenia na sprawę i swoje wygodnictwo. Ta sprawa wymaga naszego wspólnego poświęcenia. W imię swoim, swoich bliskich, krewnych, sąsiadów, współpracowników i wszystkich innych pozostających w naszej wspólnocie.

Zakładajmy więc maseczki w przestrzeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych. Unikajmy skupisk ludzkich. Zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Nie bądźmy lekkomyślni, nie wracajmy do starych nawyków. Nie dajmy się wpędzić w pułapkę bez wyjścia.

Zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne zważywszy na przewidywaną przez ekspertów drugą falę epidemii która ma nadejść jesienią. Przyłączamy się więc do społecznego apelu – ,,Dbajmy o siebie i innych”.

*** I ostania sugestia w tej kwestii – reagujmy na łamanie przepisów i zaleceń w swoim interesie, ale również w interesie ogólnym – grzecznie, ale stanowczo. Reagowanie na to łamanie prawa, przepisów i zaleceń nie jest wstydem a powinno wręcz być obowiązkiem każdego z nas. Czy tak będzie?

Redakcja

*** materiał własny