wtorek , 16 sierpień 2022
Home » Aktualności » ,,Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”.

,,Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”.

Przeżywamy 33 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Środa jest 43 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy ponury i mokry zimowy dzień bez śniegu i mrozu. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że w nieodległej perspektywie możemy się spodziewać wyraźnego  i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 15 marca br.! Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 21 minut i 0 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 56 051!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( środa rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 981 321  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 105 753 osoby! Przybyło: 318 zmarłych!!! ( są to dane za wtorek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Za nami mamy pierwszy dzień lutego który minął nam w jesiennej scenerii. Temperatura cały dzień była na wyraźnym plusie!!! Ale przecież był to pierwszy dzień lutego, więc można się dziwić. Za oknem jest niepogodny dzień. Ze strony meteorologów dochodzą do nas informacje jakoby pogoda w najbliższych godzinach i dniach drastycznie się zmieniła. Pamiętajmy, że pierwszy miesiąc roku jest już definitywnie za nami.

Pamiętajmy również, że  w dniu dzisiejszym przypada ważne święto w kościele katolickim, mianowicie obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, innymi słowy Święto Matki Bożej Gromnicznej. Zapraszamy na Msze Św., na każdej z nich odbędzie się błogosławieństwo gromnic. Przypadające dzisiaj święto ostatecznie kończy okres bożonarodzeniowy i od tego coraz częściej spoglądać będziemy w stronę okresu Postu a potem Świąt Wielkanocy. Tym samym w stronę Wiosny.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 2 lutego br. – w 43 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 33 dniem roku, a do jego końca pozostały 332 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +2oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 731 – 734 mmHg, wiatr osiągnie siłę  6 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 94 – 88%, prawdopodobieństwo opadów 90%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.42, zaś zmierzch około godz.: 17.16.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.17 zajdzie natomiast o godz. 16.41 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 24 minuty i 29 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 35 minut i 31 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 21 minut i 0 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 25 minut i 17 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

2 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 59 minut i 5 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 21 minut  i 0 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Kornel, Maria, Miłosława  oraz  Andrzej, Ermentruda, Filip, Franciszek, Gonsalwy, Jan, Joanna, Katarzyna, Korneli, Korneliusz, Laurencjusz, Laurenty, Marcin, Markwart, Mikołaj, Miłosław, Piotr, Stefan, Teodoryk, Teofan, Wawrzyniec, Werner, Mirosław.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Nikt nie zrobił większego błędu niż ten, kto nic nie zrobił, bo mógł zrobić tylko trochę”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”.

Za nami styczeń. Minął nam niczym oka mgnienie. Miejmy świadomość tego, że oto już minęła 1/12 część roku. Aby go dobrze umiejscowić w tabeli jakości pogody przypomnijmy że, cały styczeń trwała jednak prawdziwa zima tak ,,pół na pół”. No dobrze, tak było, ale każdy dzień musimy brać, taki jaki jest. Możemy kaprysić, wykazywać nasze niezadowolenie, lecz żyć trzeba dalej. To gdybanie można byłoby podsumować oczywistymi słowami – byle byśmy tylko zdrowi byli. Tymczasem przeżywajmy w sposób właściwy dopiero co rozpoczęte święto Matki Bożej Gromnicznej. Nie zapominajmy jednak całkowicie o minionych świętach, miejmy je głęboko w swoim sercu. Ale duchowo szykujmy się już do kolejnych świąt – Świąt Wielkanocnych i Przedwiośnia a potem Wiosny.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja