wtorek , 16 sierpień 2022
Home » Aktualności » ZUS ostrzega przed oszustami!

ZUS ostrzega przed oszustami!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami! Ci umiejętnie podszywają się pod ZUS, chcąc wyłudzić w ten sposób dane osobowe potencjalnych ofiar.  Nasze przesłanie więc brzmi -trzeba być bardzo uważnym, bo naprawdę łatwo się dać nabrać i wykorzystać.

Oszuści dzwonią z numeru telefonu 22 / 560 16 00. Jeśli go odbierzesz, to możesz mieć problemy!

ZUS informuje na swojej stronie internetowej, że otrzymuje sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym. Ta metoda polega na tym, że oszuści podszywają się pod numer lub nazwę kontaktu.

Na telefonie odbiorcy wyświetla się informacja o tym dzwoniącym lub piszącym wiadomość, a w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod pracowników banków czy urzędów – wyjaśnia ZUS na swojej stronie internetowej.

Klienci zgłaszają, że odbierają połączenia z numeru infolinii ZUS (22 / 560 16 00 – taki numer wyświetla się na ekranie). Dzwoniący pytają m.in. o potwierdzenie zmiany numeru telefonu podanego na PUE ZUS oraz czy ZUS ma poinformować bank o zmianie numeru.

ZUS reaguje na działania oszustów wydając ważny komunikat – ,,Konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numeru telefonu podanego na PUE ZUS ani w banku” – podkreślono na zus.pl.

Konsultanci infolinii ZUS kontaktują się z klientami zwykle po wcześniejszym ich telefonie lub w związku ze sprawą prowadzoną w ZUS. Telefony z ZUS mogą też dotyczyć wezwania na kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Info: ZUS

Redakcja