poniedziałek , 11 grudzień 2023
Home » Aktualności » ,,Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym”. Zapraszamy kierowców ze swoimi samochodami na błogosławieństwo i poświęcenie.

,,Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym”. Zapraszamy kierowców ze swoimi samochodami na błogosławieństwo i poświęcenie.

We wtorek 25.07.2023 r. na wyznaczonych mszach św. z okazji wspomnienia św. Krzysztofa udzielane będzie błogosławieństwo kierowców i  poświęcenie ich pojazdów. We wtorek o godz. 7.00 odprawiona zostanie msza św. za wstawiennictwo św. Krzysztofa w int. kierowców i podróżujących o bezpieczeństwo na drogach.

Święty Krzysztof – męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest świętym znanym głównie z legend, choć badania historyczne dowodzą, że pochodził z Azji Mniejszej i poniósł męczeńską śmierć za panowania Trajana Decjusza, ok. 250 roku.

Według świeckich podań ludowych był olbrzymem: miał cztery metry wzrostu i niezwykłą siłę, dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. Na popularnych wizerunkach przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na barkach. Wedle legend święty zapadł się w dno rzeki pod ciężarem Dziecka. Wtedy ono rzekło: Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym.

Kult św. Krzysztofa rozwinął się z końcem V wieku.

Krzysztof stał się patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, biegaczy i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci – szczególnie na Wschodzie, a obecnie patronuje kierowcom.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 25 lipca.

W dzień świętego Krzysztofa odbywa się w niektórych parafiach poświęcenie pojazdów. Tego samego dnia w polskim Kościele obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy z inicjatywy m.in. Duszpasterstwa Kierowców, a tydzień w którym on przypada obchodzony jest jako Tydzień św. Krzysztofa.

Redakcja