niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » Czym jest grzyb ,,ośmiornica”? Co warto wiedzieć idąc do lasu?

Czym jest grzyb ,,ośmiornica”? Co warto wiedzieć idąc do lasu?

Mamy okres intensywnego grzybobrania. Coraz częściej w polskich lasach, na łąkach czy w parkach można spotkać dziwnego grzyba, który wyglądem przypomina małą ośmiornicę. Okaz ten to okratek australijski i nie sposób pomylić go z żadnym innym rodzimym gatunkiem grzyba. Jeśli to grzyb, to czym jest ten okaz. Jadalny? Niejadalny? Trujący? Warto się do niego zbliżyć, czy tez mijać go z daleka? Na te i wiele innych pytań odpowie poniżej zamieszczony materiał.

Inspiracją do napisania niniejszego materiału stała się publikacja naszych sąsiadów zza rybnickiego zalewu – portalu https://www.rybnik.com.pl/

Warto niniejszy materiał przeczytać uważnie, bo tylko kwestią czasu jest to, kiedy staniemy oko w oko z tym okazem w naszych rudzkich lasach. Co wtedy robić? Na te kwestie My podpowiadamy poniżej.

https://www.rybnik.com.pl/: Lasy w Rybniku i regionie obrodziły w różnorakie grzyby. Są też i takie okazy, które mało kto u nas widział. Nasz Czytelnik natknął się ostatnio na różowe ośmiornice. Co to jest i czy nadaje się do jedzenia?

Czytelnik natknął się na dziwne grzyby podczas ostatniego spaceru w rybnickich lasach. Okazy były na tyle oryginalne, że postanowił zrobić im zdjęcia.

– Po sprawdzeniu w internecie okazało się, że jest to okratek australijski – pisze.

Faktycznie jest tak, jak informuje Czytelnik. Podobny okaz można znaleźć w pierwszym lepszym internetowym atlasie grzybów.

Okratek australijski jest kuzynem sromotnika smrodliwego. Grzyb wywodzi się z Australii, ale nie bez problemów znajdziemy go też na innych kontynentach. Od lat 80. XX wieku jest też spotykany w Polsce, choć grzybiarze rzadko kiedy mogą go zobaczyć.

Okratek jest niejadalny i wydziela silny, odpychający zapach padliny. Ze względu na rozłożone, różowe lub czerwone ramiona przypomina kwiat. Dlatego jest też nazywany kwiatowcem australijskim.

*** Czytaj i oglądaj: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,grzyb-osmiornica-w-rybnickich-lasach-co-to-jest,wia5-3266-42050.html

A co na temat tego grzyba pisze portal www.ekologia.pl

*** Czytaj: https://www.ekologia.pl/ciekawostki/okratek-australijski-opis-wystepowanie-i-zdjecia-grzyb-okratek-australijski-ciekawostki,22056.html

Zachęcamy do lektury również tego materiału.

Redakcja