wtorek , 31 styczeń 2023
Home » Aktualności » Czy sen w trakcie upałów może być przyjemny?

Czy sen w trakcie upałów może być przyjemny?

W czasie gorących dni lata za dnia ,,cieszymy się” wysokimi temperaturami, a noc to już jest prawdziwa udręka. Zasypianie w czasie upałów jest trudne dla wielu ludzi. Jak się jednak okazuje wystarczy zastosować kilka sztuczek, które to ułatwią nasze życie. Poczytajmy co w tej sprawie doradza nam berliner-zeitung.de.

*** Nocne poty

Tropikalne temperatury w dzień i w nocy przyczyniają się do problemów ze snem. Szef Centrum Snu w Pfalzklinikum i członek zarządu Niemieckiego Towarzystwa Badań nad Snem i Medycyny Snu – Hans-Günter Weeß radzi, w jaki sposób zadbać o spokojny sen w czasie upałów.

*** Spokój

Przede wszystkim należy zachować spokój. Sypialnię najlepiej przewietrzyć wczesnym rankiem. Zamknięte okna, zaciągnięte okiennice lub zasłony w ciągu dnia znacznie zmniejszą dopływ ciepła.

*** Ciepły napój

Wieczorem warto zrezygnować z picia zimnych napojów. W zamian lepiej wypić ciepłą lub lekko schłodzoną herbatę ziołową. Delikatnie schłodzona herbata miętowa ma doskonały efekt: ochładza i relaksuje nasze ciało – to idealny napój na dobranoc. Tym sposobem ciało nie musi zużywać energii, aby zbliżyć temperaturę napoju do temperatury ciała.

*** Odstaw alkohol

Alkohol ma bezpośredni wpływ na serce i krążenie. Po spożyciu wina lub piwa nasz organizm wytwarza więcej ciepła. Chcemy tego uniknąć, więc lepiej zrezygnować z alkoholu.

*** Orzeźwiający prysznic

Letni prysznic bezpośrednio przed snem jest jak najbardziej wskazany. Jeśli prysznic jest zimny, kurczą się pory, tym samym skóra wydziela mniej ciepła. Ciekawostka: podobny efekt da nam trzymanie nadgarstków pod letnią wodą.

*** Lekkie ubranie

Wybierajmy bieliznę nocną, która wykonana jest z bawełny, lnu lub jedwabiu – bez dodatków syntetycznych. Warto przechowywać ją w lodówce przez dwie godziny przed pójściem spać. Weeß uważa, że nagi sen jest niekorzystny, szczególnie przy otwartym oknie. Podmuchy powietrza na spoconą skórę, grożąc zawianiem.

*** Pranie

Rozwieszone pranie w pomieszczeniu lub mokre prześcieradło na otwartym oknie minimalizuje ciepło w mieszkaniu poprzez parowanie. Dobrym pomysłem jest również wilgotna ściereczka na czole, która schłodzi głowę.

Ciekawa jestem, jak Ty radzisz sobie z zaśnięciem w tak gorące noce.

Źródło: berliner-zeitung.de

Redakcja