czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » Czeka nas kilkudniowe ochłodzenie i ,,mała” zima. A potem? Potem się zobaczy.

Czeka nas kilkudniowe ochłodzenie i ,,mała” zima. A potem? Potem się zobaczy.

Święta BN mamy już definitywnie za sobą. Trwa natomiast arcydługi świąteczny weekend. Na myśli mamy okres od soboty jeszcze przed Wigilią BN po święto Trzech Króli. Tak na dobrą sprawę cały ten okres stanowi dla wielu z nas wielkie świętowanie. I dobrze. Wszakże po długim i trudnym roku należy nam się dłuższa chwila odpoczynku i relaksu. W dniu wczorajszym wielu z nas adoptowało się na powrót do poświątecznej rzeczywistości. Tyle tylko, że oto w zakresie świętowania czeka nas kolejny akt – 5-dniowy weekend sylwestrowo-noworoczny. A rozpoczęliśmy go jeszcze wczoraj popołudniu. W 2019 r zostały nam już tylko niespełna 4 dni z Sylwestrem, po czym wkroczymy w kolejny nowy rok 2020. Ten ubiegający czas musi na nas odciskać niesamowite wrażenie. Na dworze mamy jesienny poranek, jednak z zimowym akcentem – w nocy i rano padał bowiem śnieg. W tej chwili na polach i łąkach zalega mikrowarstwa świeżego puchu. Chciałoby się powiedzieć, że lepsze to niż nic. Niebo jest pochmurne, dzionek ciemny i ponury. Trzeba jednak w tym wszystkim się odnaleźć i żyć. Kiedy zaś nastanie prawdziwa zima? Na to pytanie maja problemy odpowiedzieć nawet najbardziej wytrawni meteorolodzy. Meteorolodzy przewidują, że temperatura nocą dzisiaj może spaść nawet do -7oC. Czy równolegle z mrozem spadnie jednak śnieg – większy śnieg, taki który poleży z kilkanaście dni odpowiemy już niedługo.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 28 grudnia br. w 7 dniu astronomicznej i kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 362 dniem roku, do jego końca pozostały więc niespełna 4 dni.

Przeżywamy 7 dzień tegorocznej astronomicznej i kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +1oC, w tej chwili wynosi  około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -3oC!!! Dzień jest ponury, pochmurny i wilgotny. Prószy drobny śnieg ale jest ponuro i niemal ciemno. Ciśnienie atmosferyczne dosyć wyraźnie drgnie w górę i wynosić będzie w granicach 758 – 753 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 84%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.28.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.45 zajdzie natomiast o godz. 15.50 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 5 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 55 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin, 2 minuty i 18 sekund. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia o 7 godzin i 50 minut. Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 28 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 17 minut, 47 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 12 minuty i 18 sekund!!!!!!

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Teofila, Antoni, Ema, Dobrowieść i Godzisław. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet ,,zimowych” kwiatów.

Motto dnia: ,,Myśl wielka zwykle usta do milczenia zmusza”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Niewiniątek czas pokaże, jaka pogoda w marcu się okaże”.

Powoli kończy nam się 2019 r. Za niedługo będziemy go podsumowywać, po to by wyciągnąć z niego wnioski na przyszłość. A najbliższą przyszłością jest rok 2020. Już za kilka dni wejdziemy w nowy rok z wielkimi nadziejami, ale nie ukrywajmy, że również z pewnymi obawami. Dlaczego? Ano dlatego, że różne rzeczy słyszymy w kwestii tego, co też czeka Świat, Europę, Polskę i oczywiście nasze małe Ojczyzny. Zapowiedzi są różne, jest jednak dokładnie tak samo jak w przypadku prognoz pogodowych. Dopiero po czasie okazuje się, jak to będzie naprawdę. Musimy więc w Nowy Rok wejść z nadzieją i podniesionymi głowami i być kowalami swojego życia. Powinno tak się stać – mimo wszystko.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja