wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » PAMIĘTAJ! Niewidzialny ,,Przyjaciel” czyha na kierowców w wielu miejscach.

PAMIĘTAJ! Niewidzialny ,,Przyjaciel” czyha na kierowców w wielu miejscach.

Już od jakiegoś czasu kierowcy są w posiadaniu informacji, że oto na polskich drogach mają kolejnego ,,przyjaciela” ruchu. Ów ,,przyjaciel” spełnić ma pozytywną rolę, na myśli mamy utrzymanie wśród kierowców dyscypliny w zachowaniu dopuszczalnej prędkości jazdy. Jak to jednak z ,,przyjacielami” bywa lubią oni nas zaskakiwać. Tak właśnie jest z odcinkowym pomiarem prędkości jazdy, który coraz bardziej wkracza w nasze życie. Każdy kierowca musi się więc liczyć z tym, że wcześniej czy później stanie z nim oko w oko. A wtedy wielką niewiadomą jest to, jaki będzie skutek tego spotkania. Sedno pomiaru prędkości jazdy samochodu nie polega na pomiarze chwilowej prędkości, lecz czasu przejazdu określonego odcinka trasy z czego bezpośrednio wynika średnia prędkość jazdy.

Miejsc z odcinkowym pomiarem prędkości jazdy przybywa. Bardzo często bywa tak, że kierowca nie jest w ogóle świadom tego, że oto był ,,ofiarą” pomiaru. Zdaje sobie z tego sprawę dopiero wtedy kiedy do domu przychodzi pocztowa informacja, że oto w tym i tym dniu, w takim miejscu kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość jazdy. To tak jak bomba z opóźnionym zapłonem. Taki system wymusza więc na nas zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi na drogach całego naszego kraju. Ostrzegamy więc wszystkich naszych kierowców, że nie znają dnia ani godziny, jak również miejsca gdzie radary zarejestrują wjazd na odcinek pomiarowy, zjazd z tego odcinka i ?.. . I przychodzi mandat i punkty karne.

Informujemy, że to już oficjalne. Od 20 grudnia 2016 r. odcinkowy pomiar prędkości działa w wielu miejscach w naszym kraju. Stety, lub niestety takie strefy pomiaru prędkości znajdują się również na Śląsku a nawet bardzo blisko nas. Na myśli głównie mamy drogę DK 78 w gminie Pilchowice (Wilcza – Nieborowice). To tutaj oko radaru ,,inwigiluje” każdy przejeżdżający samochód.

System odcinkowego pomiaru prędkości podlega Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Razem z fotoradarami (kilkaset urządzeń na terenie całego kraju), urządzeniami rejestrującymi przejazd na czerwonym świetle (kilkadziesiąt sztuk) oraz moblilnymi rejestratorami prędkości (kilkadziesiąt urządzeń) składa się na Centralny Automatyczny Nadzór nad Ruchem Drogowym.

W naszym regionie system odcinkowego pomiaru prędkości zamontowano na DK 78 w Gorzycach. W województwie śląskim trzeba jeszcze uważać na odcinek DK 78 w gminie Pilchowice (Wilcza – Nieborowice) oraz na DK 11 w Tarnowskich Górach.

Lista wszystkich urządzeń tego typu zamontowanych na terenie Polski jest już dosyć znaczna. Lista może zmieniać się wraz z upływem czasu. W związku z czym prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w tym względzie tak by nagle nie znaleźć się w oku ,,przyjaciela”.

Redakcja