środa , 19 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Chrońmy zwierzęta jak siebie samego!

Chrońmy zwierzęta jak siebie samego!

,,…Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę…”. Te słowa z całą pewnością są oczywiste dla wielu z nas, ale nie wszystkich. Wskazują na to fakty, które co jakiś czas wychodzą na światło dzienne i przedostają się do wiedzy publicznej. Czasami aż wierzyć się nie chce, że określonego typu zachowania, czyny mogą być autorstwem człowieka. A jednak. Kto więc może i powinien chronić zwierzęta? Oczywiście, że człowiek, tyle tylko, że nie ten sam, który potrafi je bezlitośnie dręczyć i katować na śmierć. Bardzo często bestialską.

Na takie zjawisko musimy być bardzo czuli i wrażliwi, a w razie jego stwierdzenia musimy stanowczo podjąć właściwą reakcję w obronie biednego zwierzaka. I nie powinniśmy w tej walce być osamotnieni, po powzięciu informacji na temat takiego zdarzenia policja musi podjąć działania.

Mówi o tym art.1 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Policja zgodnie z obowiązującym stanem prawnym realizuje m.in. zadania ukierunkowane na wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, a także inicjuje i organizuje działania mające na celu zapobieganie popełnieniu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziała w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi. Jednym z celów podejmowanych przedsięwzięć jest zapewnienie lepszej ochrony zwierzętom i zwalczanie nieludzkiego ich traktowania.

Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem to skontaktuj się z policją za pośrednictwem telefonu lub poczty e-mail.        Redakcja