piątek , 6 grudzień 2024
Home » Aktualności » Gotuj razem z nami! Bez moczki w święta ani rusz!

Gotuj razem z nami! Bez moczki w święta ani rusz!

moczkaW naszym kąciku kulinarnym przedstawiamy kolejne przepisy na potrawy Bożonarodzeniowe. Dzisiaj pora na śląską moczkę. Nam Ślązakom nikt nie musi tłumaczyć, cóż to jest za potrawa. Zapewne nie ma domu w którym ta potrawa nie znalazłaby się w wigilijnym menu. Nie jest ona potrawą główną kolacji wigilijnej, lecz stanowi coś na wzór wigilijnego deseru. Danie to sporządzane jest przez nasze gospodynie w wielu wydaniach – słodka, bardzo słodka, lub o lekko kwaśnym smaku. Podstawą wszystkich odmian moczki są owoce, bakalie, a czasem nawet warzywa, które łączy piernik świąteczny. Osoby, które znają jej smak, nie potrafią sobie wyobrazić świąt bez tej potrawy. Stąd też zachęcamy wszystkie te osoby, którym moczka ,,jest obca”, do tego, aby w tym roku spróbować. Jak się do tego zabrać? Nic trudnego, należy tylko dokładnie przeczytać nasz materiał i ruszyć do sklepu po produkty. Z oczywistych względów, nasza redakcja podaje 2 przepisy na Moczkę – tą z pasternakiem, warzywami i bakaliami, oraz tą z owocami z kompotów i bakaliami. Życzymy smacznego.   

Moczka z pasternakiem i bakaliami

Składniki: 0,5 kg pierniczka do moczki, 30 dag suszonych śliwek z pestkami, 20 dag śliwek kaliformijskich, 1 mały seler, 2 pietruszki, 2 pasternaki ( biała marchew ), orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały całe, migdały szatkowane, rodzynki, figi – w ilościach według uznania, masło, sól, cukier, cytryna, mąka, ocet ? do smaku.

Piernik namoczyć w zimnej wodzie i dokładnie go rozgnieść ( nie powinno być grudek ). W tym samym czasie do garnka wrzucić poszatkowane na średniej tarce warzywa.  Zalać 3 litrami wody, dodać trochę soli i zagotować. Gotować powoli. W osobnym garnuszku zagotować śliwki. W trakcie gotowania należy przygotować bakalie, poprzez ich rozdrobnienie. Całe migdały należy zalać wrzątkiem i obrać ze skórki. Po ugotowaniu warzyw i śliwek wszystko razem wymieszać, uzupełnić do ok. 3 litrów wodą gorącą i gotować na wolnym ogniu, tak aby nie przypalić ( garnek ustawić na siatce ). Dodać rozmoczony piernik i dalej gotować. Z mąki i masła zrobić zasmażkę, tak aby pod koniec gotowania moczki, miała ona konsystencję ciekłego miodu. Gdy wystygnie stężeje. Sól, cukier, cytrynę dodać do smaku według uznania. Spożywać można na zimno lub na gorąco.

Moczka z kompotów i bakalii

Składniki: 0,5 kg piernika do moczki, 1 słoik kompotu ze śliwek, 1 słoik kompotu z agrestu, 1 słoik kompotu z czereśni, 30 dag rodzynek, 20 dag łupanych orzechów włoskich, daktyle, figi, sok z 1 cytryny, 1 ciemne piwo, 20 dag cukru, 5 dag kakao, 1 duża łyżka mąki, 20 dag masła.

Piernik pokroić w kostki, wrzucić do 3-4 litrowego garnka, zalać 1 litrem zimnej wody. Po namoczeniu piernika, tłuczkiem rozgnieść go tak, aby nie było żadnych grudek. Następnie całość piernika z wodą zagotować, często mieszając. Po zagotowaniu dodać kompoty ze słoików, oraz bakalie. Dalej gotować na małym ogniu. Potem dodać, masło, cytrynę, ciemne piwo, szczyptę soli i cukier do smaku. Na sam koniec w osobnym kubeczku rozmieszać mąkę i kakao w małej ilości wody i wlać do moczki. Całość jeszcze raz zagotować na wolnym ogniu i odstawić. Można podawać na zimno lub lekko podgrzaną. Smacznego !!!       Redakcja