wtorek , 4 październik 2022
Home » Aktualności » ,,Będziesz miłował, nie hejtował”

,,Będziesz miłował, nie hejtował”

Informujemy naszych parafian i innych czytelników, że przy parafii w Lisowicach powstał dość unikatowy ogród św. Jana Napomucena, którego wspominać będziemy 21 maja br. Ogród ma bardzo oryginale przesłanie “Będziesz miłował, nie hejtował”. O ogrodzie w niedzielę 12 maja br. pisze Gość Niedzielny, a także majowe numery Miłujcie się, Naszego Dziennika, KAI, Dobrych Nowin. Ogród m. in. jest formą refleksji nad mową, aby nie czynić z niej “mowy nienawiści. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z tego unikatowego miejsca. Zapraszamy do odwiedzania.

*** ,,Będziesz miłował, nie hejtował”.

W parafii pw. św. Jana Nepomucena w Lisowicach (diecezja gliwicka) powstał jedyny w Polsce ogród poświęcony temu świętemu, który jest patronem sakramentu spowiedzi. Niesie on jakże aktualne na dzisiejsze czasy przesłanie: „Będziesz miłował, nie hejtował”.

Jak wyjaśnia proboszcz parafii – ks. Rafał Wyleżoł, św. Jan Nepomucen był i jest postacią niezwykle popularną i czczoną, o czym świadczy niezliczona ilość jego figurek, przydrożnych kaplic i malowideł. – Potrzebujemy dziś świadków wiary, która jest dynamiczna i rozwojowa. Kościół wciąż rodzi wielu współczesnych świętych, ale z szacunkiem należy pielęgnować heroldów wiary sprzed lat. Z pewnością należy do nich św. Jan Nepomucen – niezwyciężony obrońca najświętszej tajemnicy spowiedzi świętej. W tym aspekcie Święty ten jest patronem wszystkich ludzi na świecie, którzy się spowiadają! – wyjaśnia kapłan.

Co ciekawe tylko Św. Jan Nepomucen w swej aureoli ma wpisane 5 gwiazd. Każda z nich odpowiada jednej literce łacińskiego słowa “TACIU” tzn. “MILCZAŁEM”. – Można powiedzieć, że zachowanie tajemnicy spowiedzi św. jest wręcz wpisane w aureolę! – podkreśla ks. Wyleżoł i dodaje: Ale dziś należy pójść krok dalej i zauważyć, że Św. Nepomucen jest ogólnie mówiąc  patronem dobrego używania mowy! Dziś niezwykle często słyszymy o tzw. “grzechach języka”: oczernianie, niesłuszne oskarżenia, powielanie obmowy i plotek, niszczenie reputacji przez przypisywanie nieprawdziwych zdarzeń itp. To panosząca się mowa nienawiści tzw. hejt. Nikt jak św. Dobrze wiemy, jak strasznie można zranić, a nawet zniszczyć człowieka słowem! Jednocześnie nie ma lepszego, niż czeski Święty, orędownika w tych, jakże krzywdzących i na długo raniących człowieka, wymiarach.

Dlatego powstał też ogród św. Jana Nepomucena, aby nieść konkretne przesłanie bazujące na Przykazaniu Miłości: “będziesz miłował, nie hejtował”. Ogród jest nową formą pobudzenia ludzkiej wrażliwości i bodźcem do refleksji nad pozytywnym wykorzystywaniem daru mowy.

W ogrodzie znajdziemy wiele symboli religijnych. Wśród nich ciekawy zestaw kolorów.Są tam ozdobne kamienie czerwone – symbolizujące miłość oraz błękitne – symbolizujące niebo. Kolory te przeplatają się co oznacza prawdę, że miłość prowadzi do nieba.

 1. Co mieści się w ogrodzie św. Jana Nepomucena w Lisowicach z przesłaniem “Będziesz miłował, nie hejtował.”?
 2. Wyeksponowane łacińskie słowo TACUI tzn. milczałem, a także 5 gwiazd, z których każda odpowiada jednej literce tego słowa. 5 gwiazd wyraża zachowanie przez Św. Jana Nepomucena tajemnicy spowiedzi, które jest wręcz wpisane w jego aureolę! Gwiazdy są 6-cio ramienne, gdyż takie ma wzorzec – posąg Świętego na moście Karola.
 3. Imitacja rzeki Wełtawy oraz imitacja mostu Karola z dębową figurą Św. Jana Nepomucena.
 4. Większość powierzchni ogrodu przez cały dzień jest mocno nasłoneczniona, dlatego dominują kwiaty sucholubne: m. in. pięciorniki posadzone w dwu rzędach: biało – żółte oddające flagę papieską oraz dzikie róże w kolorach biało – czerwonym. Róże pnące nad pergolą – czerwone – oznaczają krew męczennika.
 5. Golgota zbudowana z lisowickich kamieni i tabliczka o zwycięstwie płynącym z krzyża.
 6. Ryba – najstarszy symbol chrześcijaństwa.
 7. A i Ω – symbole wiekuistości Boga, będącego wg słów Jezusa: początkiem i końcem.
 8. Maryjne pozdrowienie AVE. Wg. legendy to właśnie Maryja nadała Nepomucenowi owych 5 gwiazd. Według tradycji rodzice Św. Jana przez wstawiennictwo MB wymodlili sobie dziecko – Nepomucena, a On sam był wielkim czcicielem Maryi.
 9. Napis: AD 2019 upamiętniający rok powstanie ogrodu na pamiątkę jubileuszu 25 cio lecia konsekracji kościoła.
 10. Dwie wielkie tablice. Pierwsza z życiorysem Świętego, druga przedstawiająca w zarysie rozwój Sakr. Pokuty od czasów apostolskich, aż do dziś. (Kiedyś można było tylko 1 raz w życiu dostąpić odpuszczenia grzechów!).
 11. Wśród wielobarwnych kamieni znajdują się także kamienie ozdobne w kolorze czerwonym – symbol męczeństwa i miłości oraz błękitnym – symbol nieba. Kolory te przeplatają się pokazując, że miłość zawsze prowadzi do nieba! A tam, gdzie na ziemi jest miłość tam już jest zalążek nieba!
 12. Tabliczki z cytatami. Skoro Bóg jest miłością i nasza wiara oparta jest na miłości, to naszym życiowym zadaniem jest rozsiewać miłość i głosić ją postawą, czynem oraz mową! Dlatego cały ogród okraszony jest cytatami nawiązującymi do grzechów języka: obmowa, kłamstwo, plotki, niesłuszne osądzenia, oczerniania i szeroko pojęty hejt. Stąd też wyraźne i odważne przesłanie ogrodu: “Będziesz miłował, nie hejtował”.

Ogród zostanie poświęcony w dniu odpustu tj. 19 maja br. przez pochodzącego z Lublińca ojca duchownego Międzydiecezjalnego seminarium w Opolu ks. Tomasza Przybyłę.

INFO: Parafia Lisowice.

Redakcja