piątek , 22 wrzesień 2023
Home » Aktualności » Witamy w deszczowa niedzielę ze Św. Pankracym.

Witamy w deszczowa niedzielę ze Św. Pankracym.

I oto przeżywamy kolejny majowy weekend. I to nie byle jaki. Oto bowiem w ten weekend obecny z nami będzie 1 z 3 zimnych ogrodników – Św. Pankracy. W poniedziałek patronować natomiast będzie Św. Serwacy. We wtorek z kolei Św. Bonifacy. A więc dzisiaj zawitał do nas pierwszy z ,,zimnych” ogrodników – Św. Pankracy. Dzisiejsza pogoda powinna więc w zgodzie z ludowymi obserwacjami być chłodna. A jaka jest i będzie? Otóż za porannym oknem mamy zachmurzony poranek i pada deszcz. Ale nie jest zimno, wręcz przeciwnie – jest stosunkowo ciepło. W trakcie dnia jednak różnie może to wyglądać. No i na całe szczęście, nocą nie było przymrozku, tak jak to zdarzało się wiele razy w latach minionych. Możemy więc powiedzieć, że Św. Pankracy ma dla nas w tym roku litość, ale ograniczoną. No ale cóż począć, to matka natura w kwestii pogody rozdaje karty i na jej kaprysy musimy się zdać. Pamiętajmy o tym, że 3 zimni ogrodnicy ,,panują” u nas 12,13,14 maja, zaś ,,zimna” Zośka rządzi 15 maja. No to życzymy ciepłych dzionków i nocy życzymy na najbliższe 4 dni. W takiej scenerii mija nam kolejna majowa niedziela.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedziela 12 maja br. – w 53 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 132 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 233 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 53 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +13oC, w tej chwili wynosi około +11oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +13oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 81%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.24, zaś zmierzch około godz.: 21.00.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.04 zajdzie natomiast o godz. 20.21 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 7 godzin i 14 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 6 godzin i 24 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 12 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 5 minut i 44 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin,14 minut i  21 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dominik, Jan, Joanna i Pankracy. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: „Najdłuższa droga też zaczyna się od pierwszego kroku”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy przed Pankracym przymrozek nocny się zdarzy, zimno wiosnę zwarzy”.

Z całą pewnością w trakcie kolejnych dni czeka nas stabilizacja pogody. Niech tylko miną ,,zimni” i Żoska. Czy jednak opady deszczu są wykluczone? Z pewnością nie, mamy jednak nadzieję na pogodową równowagę pomiędzy pogodą a niepogodą. Póki jednak co Św. Pankracy powitał nas deszczową pogodą. Miejmy więc nadzieję, że pozostali ,,zimni” nie pójdą w Jego ślady i nam dopiszą. A może przyniosą nam lepszą aurę. Dawno temu sobie wymarzyliśmy, by za dnia była ładna pogoda, zaś dla deszczu rezerwujemy późne wieczory i noc. W ten oto sposób i wilk i owca mogą być syte.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja