wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Barbara mrozi, Mikołaj lód zwozi”. Witamy w górniczą Barbórkę.

,,Barbara mrozi, Mikołaj lód zwozi”. Witamy w górniczą Barbórkę.

,,Barbara po lodzie – Boże Narodzenie po wodzie”. Czy ta wielowiekowa ludowa prawda znajdzie potwierdzenie w tym roku, czas pokaże? Nic jednak nie zawadzi, aby bacznie obserwować nadchodzący okres. Mamy więc Barbórkę, święto przede wszystkim całej braci górniczej i ich rodzin. Życzymy miłego świętowania. Tak jak wspomnieliśmy, dzisiejszy dzień spędzimy jednak w zimowej scenerii. Meteorolodzy trafili więc swoimi zapowiedziami w ,,dychę”. A jeśli tak, to dzień Św. Mikołaja spędzimy również w takiej pogodzie,  z lekkim mrozem. Niech więc wszystkie Mikołaje szykują sanie na kółkach, tudzież inne ,,machiny” latające. Oczywiście ze względu na brak śniegu. A my z utęsknieniem będziemy ich w piątek wypatrywać.

Za nami jest już I niedziela Adwentu – tegorocznego długiego Adwentu. Dla wszystkich tych którzy w minioną niedzielę odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy w rudzkim Opactwie była to doskonała okazja by zasmakować klimatu zbliżających się świąt. To namacalny dowód na to, że święta nadchodzą.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 4 grudnia br. w 73 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 338 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 27 dni.

Przeżywamy 73 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +4oC, w tej chwili wynosi  około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Dzień jest pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne idzie w górę i wynosić będzie w granicach 753 – 752 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 63%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.49, zaś zmierzch około godz.: 16.22.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.27 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 18 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 42 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 14 minut. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 24 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 4 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 5 minut, 26 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 14 minut i 39 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Barbara, Klemens, Krystian i Hieronim. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Bieda, to najlepszy nauczyciel”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Barbara mrozi, Mikołaj lód zwozi”.

Jak Śląsk długi i szeroki górnicy ich rodziny, oraz środowisko górnicze w dniu dzisiejszym świętuje. Każdy, kto tylko będzie miał możliwość, będzie mógł uczestniczyć w dzisiejszej mszy św. w naszym kościele w intencji dziś świętujących. Potem przyjdzie pora na świąteczny obiad, podwieczorek a może i ,,co nieco”. A jakże inaczej będzie dziś smakować barbórkowe golonko, czy też kluski, modro kapusta, rolada, no i oczywiście zimne piwko. Smacznego. Taki dzień jak Barbórka pozwala nam usłyszeć na naszych ulicach brzmienie orkiestr dętych, kiedy to się stanie wyjdźmy na zewnątrz i godnie ich powitajmy. Wszakże takie świętowanie jest cząstką wielu z nas. Życzymy miłego świętowania.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.    Redakcja