sobota , 17 maj 2025
Home » Aktualności » Warto być przyzwoitym i uczciwym!

Warto być przyzwoitym i uczciwym!

Bardzo często, zwłaszcza politycy chcąc zachęcić nas do udziału w wyborach mówią – ,,Wybory to nasz ( twój ) obowiązek”. Z kolei szeroko rozumiany kościół ustami wielu hierarchów mówi, że nie uczestnicząc w wyborach popełniamy grzech zaniechania. Patrząc więc na te dwa wskazania w kolejno następujących wyborach, nie mamy wielkiego wyboru w zakresie naszego uczestnictwa w nich. Bo naruszymy obowiązek świecki albo kościelny.

Tymczasem człowiek ma rozum, wolną wolę i sumienie.  Stąd też autor tego materiału stawia w tej kwestii inną tezę. Mianowicie – że pójście do wyborów jest naszym prawem.

A skoro mamy do czegoś prawo to musimy starać się z niego korzystać we właściwy dla siebie sposób. W taki by twierdzenie “mamy do czegoś prawo” oznaczało, że przysługują nam pewne uprawnienia, które chronią naszą i naszych najbliższych wolność, interesy, wartości moralne i własność. W skali mikro ( rodzina, najbliższe otoczenie ) ale również w skali makro ( całej społeczności).

*** Dlatego właśnie oczywistym wydają się być wątpliwości wielu osób jak podejść do wyborów które co jakiś czas wchodzą w nasze życie wciągając nas w wyborcze tryby. Jako do obowiązku, czy jako do przysługującego mi prawa. A skoro tak jest, to musimy sięgnąć do wartości wyższych, być może najważniejszych.

Poeta Antoni Słonimski powiedział – Warto być przyzwoitym. Jeśli nie wiesz, jak się zachować, to na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie… .

Z kolei Władysław Bartoszewski  powiedział – „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

Wydaje się, że to są minima moralne naszego życia i postępowania w nim. Warto się ich trzymać.

Obydwie te myśli w sposób kapitalny ,,obejmują” to co aktualnie dzieje się w polskiej polityce a zawężając kwestię – w wyborach Prezydenta RP. Autor niniejszego rozważania ma przekonanie, że podobnie a może i gorzej jest w całym świecie.

O tym, jak być przyzwoitym we współczesnym świecie, czy się to opłaca i dlaczego warto bezpośrednio i w sposób dobitny mówi definicja tego pojęcia.

*** A więc, co to takiego przyzwoitość?

Przyzwoitość to postawa zgodna z obowiązującymi zasadami etycznymi i moralnymi, porządność, uczciwość, solidność, cecha kogoś, kto postępuje zgodnie z powszechnie przyjętymi normami obyczajowymi i moralnymi, pozostawanie wiernym swoim dobrym wartościom.

Przez przyzwoitość rozumie się w tym wypadku także godność, honor, opór, wytrwałość, nie sprzeniewierzyć się sobie, pójście uczciwą drogą człowieka, który nie ulega, bez oporu i jest niezdolny do oportunizmu. Ów oportunizm to nic innego jak postawa lub sposób postępowania, w którym priorytetem są doraźne korzyści i cele, a nie zasady moralne czy długoterminowe konsekwencje. Oznacza dostosowywanie się do sytuacji, wykorzystywanie każdej okazji dla własnego dobra ( partii, polityka ), często kosztem innych.

Za tymi wartościami bardzo często kroczy cynizm. Cynizm – postawa etyczna, charakteryzująca się nieuznawaniem i podważaniem wartości i norm obowiązujących w danym środowisku.

Cynizm wiąże się z negatywnym poglądem na naturę ludzką. Zgodnie z tym uznaje, że jednostki dążą do realizacji swoich interesów i wątpią w autentyczność altruistycznych motywów działań. Według cyników nie istnieją „wyższe wartości”, „wzniosłe cele” czy ideały. Są one jedynie słowami, za pomocą których jednostki oszukują same siebie lub które służą jednym do manipulacji drugimi. Tym samym podając je w wątpliwość, obnaża się ludzkie zakłamanie.

*** Przenosząc to wszystko na nasze relacje społeczne z całą pewnością możemy stwierdzić, że żadna partia i żaden jej kandydat w Polsce nie pokrywa dziś w pełni naszych oczekiwań i nie rozwiewa wszystkich naszych obaw.

Co więc robić? Ostatecznie bowiem to człowiek sam dokonuje wyboru. Ważne więc by nasz wybór był wyborem dobrym i odpowiedzialnym  w trosce o to co będzie potem, w interesie nas samych ale i naszych dzieci i wnuków.

Umiejmy więc nałożyć niczym sieć na wszystkich kandydatów w wyborach nasze oczekiwania, życzenia, wymogi i wartości które powinni oni bezwzględnie spełnić. Zalety i wady kandydatów. Tak aby móc wybrać tego który będzie godny naszego wskazania ( głosu ) w zgodzie z naszymi osobistymi wartościami i kryteriami. A nie wskazaniem poszczególnych partyjnych aparatczyków którzy stoją za kandydatem.

Takie wartości  ( wady, zalety ) poszczególnych kandydatów jak prawda, fałsz, cynizm, obłuda, bezinteresowność, asertywność, uprzejmość, życzliwość, szczerość, empatia, dobre wychowanie, szacunek,  umiejętność przyjmowania i wykorzystywania konstruktywnych uwag, kreatywność, znajdowanie i implementowanie skutecznych rozwiązań w trudnych sytuacjach, zaangażowanie, egoizm, obłuda, lenistwo, itd. powinny pomóc nam w naszym wyborze.

Wtedy nasze prawo wyborcze a nie obowiązek ( nie daj Boże grzech zaniechania ) zostanie w pełni spełnione i będzie wyborem optymalnym. Takim którego się nie będziemy wstydzić o którym będziemy mówić wszem i wobec.

Warto być przyzwoitym. Jeśli nie wiesz, jak się zachować, to na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie… .

„Warto więc być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

I w tym wszystko się zamyka.

Manfred Wrona

Redakcja