poniedziałek , 10 Sierpień 2020
Home » Aktualności » Żegnamy miesiąc lipiec. Letnia kanikuła wydaje się być na półmetku.

Żegnamy miesiąc lipiec. Letnia kanikuła wydaje się być na półmetku.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy miesiąc maj. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają nadal bardzo źle: 45 688 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 1 716 osób! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań spada, ale końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Pomimo luzowania obowiązujących rygorów,  nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej ,,poluzowanej”  narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

To już doprawdy koniec lipca. W ten oto sposób za sobą mamy ,,większą” połowę wakacji. To nie brzmi za dobrze, więc powiemy inaczej – pozostał nam jeszcze jeden pełny miesiąc wakacji. Nieprawdaż, niby to samo a brzmi inaczej? Niestety, tak to już bywa, że czas w szalonym tempie umyka. Chcąc krótko określić to, jaki był tegoroczny lipiec to trzeba stwierdzić, że był prawdziwie letni, ale miał różne oblicza. Czasami był nawet za bardzo letni, zwłaszcza wtedy kiedy słupek termometru sięgał powyżej +30oC.

Tak jak już napisaliśmy, przed nami jeszcze jeden miesiąc letniej kanikuły. Chciałoby się w tym okresie wypocząć na tyle, by wszyscy po wakacjach powrócili do szkoły i pracy wypoczęci oraz zrelaksowani. Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie. Tyle tylko, że na dzień dzisiejszy ze względu na koronawirusa nie wiemy  czy i jaki będzie wrześniowy powrót do szkoły. Na dzień dzisiejszy jest to wielka niewiadoma.

Miesiąc lipiec przychodzi nam żegnać w piątek, mamy również doskonałą sposobność by skorzystać z chłodniejszej pogody iż było to ostatnio i znaczną część dnia spędzić poza murami swoich domów. Matka natura na nas czeka, mamy ku temu dobrą sposobność, wszystko pozostałe zależy więc już tylko od nas samych. Nadeszło ochłodzenie kończące ekstremalny gorąc i duchotę. Teraz powinno być już tylko lepiej. Oczywiście w zakresie wysokości temperatury.

A teraz pozostaje nam już tylko czekać na zbliżający się weekend.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 31 lipca br. – w 40 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 209 dniem roku, do jego końca pozostało więc 157 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 40 dzień tegorocznego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła +12oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +24oC, w tej chwili wynosi około +22oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +26oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 7467- 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach  68 – 48%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.36, zaś zmierzch około godz.: 21.08.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.14 zajdzie natomiast o godz. 20.31 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest 7 godzin i 12 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy o 6 godzin i 38 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 26 sekund. 31 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 8 minut i 38 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 11 minut i 27 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Alfonsa, Emilian, Ernesta, Helena, Ignacy, Justyn i Ludomir. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny letni bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Około dnia świętej Marty ( 29 lipca ) ze żniwami już nie żarty”.

Za nami pierwszy wakacyjny miesiąc. Dzisiaj żegnamy miesiąc lipiec, jutro wejdziemy w drugi pełny miesiąc wakacji – sierpień. Lato trwa pełną parą, tak samo jak rozpoczęte niedawno żniwa. Pogoda jakby na zamówienie żniwiarzy pojawiła się w oczekiwanym momencie. Tylko dlaczego musiało być aż tak gorąco i duszno? Przecież równie dobrze żniwa mogłyby się odbyć w temperaturze np. + 24oC. Może lekkie ochłodzenie które się pojawiło od wczoraj ,,zrobi swoje”.

Tymczasem rolnicy by zebrać plony muszą wyruszyć w pole, a tam nie da się usiąść w cieniu i nie pracować. Płody rolne bowiem czekają na zbiórkę. Dużo sił i dobrej pogody życzymy. Ale nie ekstremalnej.

*** Pamiętajmy jednak cały czas o obowiązującej kwarantannie o złagodzonym wymiarze: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja