niedziela , 7 Marzec 2021
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » ,,Dzionki mroźne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty”. Przeżywamy kolejny weekend lutego.

,,Dzionki mroźne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty”. Przeżywamy kolejny weekend lutego.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy 13 dzień miesiąca lutego roku AD 2021! Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 6 586!!! Aktualne statystyki ( sobota rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 1 583 621  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 40 709 osób! Przybyło: 284 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** Od samego rana za oknem mamy zimową pogodę – taka ze śniegiem i silnym mrozem. Na dłuższe chwile ze słońcem nie ma żadnych szans. Jednym słowem przeżywamy taki zimowy dzień, który z całą pewnością ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie. I taka pogoda utrzyma się do kolejnego weekendu a może nawet utrzyma się do marca! A my przeżywamy kolejny weekend. Przy okazji mamy 13-tego. Czy dzisiejszy dzień będzie dla nas pechowy, czy też owa 13-tka nie będzie miała na nas żadnego wpływu? Pozostawiamy to do oceny każdego z nas osobno. A już jutro mamy Walentynki. To miły akcent w naszych relacjach między ludzkich. Warto więc już dzisiaj pomyśleć i zaplanować to w jaki sposób spędzimy ten dzień z najbliższymi i osobami nam bliskimi. I pamiętajmy, że dobrze by było by jutrzejszy dzień rozciągnąć na cały rok.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę, 59 minut i 4 sekundy!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 13 lutego br. – w 54 dniu astronomicznej zimy. Dzisiejszy dzień jest 44 dniem roku, a do jego końca pozostało 321 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 54 dzień tegorocznej astronomicznej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -14oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -3oC, w tej chwili wynosi około -9oC. Wraz z upływem dnia, pod wieczór temperatura spadnie jeszcze mocniej poniżej zera. Temperatura odczuwalna może wynosić -13oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 757 – 755 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 96 – 92%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.25, zaś zmierzch około godz.: 17.34.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.00 zajdzie natomiast o godz. 17.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 1 minutę. Noc będzie więc miała 13 godzin i 59 minut. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 59 minut i 4 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 3 godziny i 58 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

13 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 21 minut i 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 59 minut  i 4 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Arleta, Grzegorz, Katarzyna, Jordana, Toligniew. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Miłość to akceptacja obustronnych kompromisów”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dzionki mroźne i dni pluty, słowem zwykły miesiąc luty”.

Za nami jest już cała robocza część kolejnego tygodnia lutego. Pomimo niefortunnej pogody uważamy, że powoli powinniśmy się wybudzać z naszego ,,zimowego snu”. Nie będzie to łatwy okres, jak to zazwyczaj bywa z przesileniami. I nich nikt nie myśli, że zima jest już ostatecznie za nami. Bo nie jest. Dowodzi nam tego dzisiejszy dzień jak i dni wcześniejsze. Oraz te które nas czekają. Pamiętajmy o tym, że trwa jeszcze luty, zaś w marcu jak w garncu, kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata, no i maj, a w nim zimni ogrodnicy i chłodna Zośka. Niezła perspektywa – co?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.

Redakcja