niedziela , 9 Sierpień 2020
Home » Aktualności » Piecze mocno, od jutra ma się jednak wyraźnie ochłodzić. Witamy w kolejną wakacyjną niedzielę.

Piecze mocno, od jutra ma się jednak wyraźnie ochłodzić. Witamy w kolejną wakacyjną niedzielę.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy miesiąc maj. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają nadal bardzo źle: 35 950 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 1 517 osób! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań spada, ale końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Pomimo luzowania obowiązujących rygorów,  nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

A lato 2020 trwa w pełni. Wygląda na to, że tegoroczne lato postanowiło już na jego początku pokazać jakie potrafi być. I pokazało. Od 2-3 dni pogoda jest cudowna z bardzo wysoka temperaturą.  Wszyscy lubimy, kiedy jest lato, gdy jest ciepło i nie pada, ale musi być tak ,,w sam raz”. Czyli max. + 24oC na termometrze. Przy czym bezwzględnie i natychmiast potrzebujemy długich nie zagrażających powodzią opadów deszczu.

W czasie lata często bywa jednak tak, że pogoda od normy odchyla się raz w stronę ciepła, to znowu w stronę zimna. Najgorzej jest, kiedy mamy do czynienia ze skrajnościami ekstremalnymi. Ale o nich i o naszym bezpieczeństwie w tym zakresie pisaliśmy już nieraz.

Uroku trwającemu latu dodaje niewątpliwie okres kwitnięcia lipy, który właśnie trwa. Niemal wszystkie lipy są pełne kwiecia i pszczół! Cudowne zjawisko, kiedy lipy zmieniają się w olbrzymie otwarte ule. Jeśli nasi czytelnicy posiadają w obrębie swoich działek to drzewo, to mogą degustować się wspaniałym zapachem kwiatu lipy przesiąkniętym zapachem pszczelego nektaru. Rewelka – zaręczamy. Nigdy bowiem drzewo lipy nie jest tak żywe, jak w okresie kiedy kwiaty lipy zakwitną i regularnie odwiedzają je tysiące pszczół. Ilu z nas zdążyło i miało możliwość nacieszyć się tą cząstką i tym wymiarem lata?

Nie zapominajmy również o tym, że jeśli zbierać kwiat lipy na smaczna zdrową herbatkę to właśnie trwa zbiór kwiecia. Zachęcamy.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom: niedzielę postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej ,,poluzowanej”  narodowej kwarantanny.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 5 lipca br. – w 14 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 183 dniem roku, do jego końca pozostało więc 183 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 14 dzień tegorocznego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła +17oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +27oC, w tej chwili wynosi około +25oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +29oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 60%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.00, zaś zmierzch około godz.: 21.40.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.44 zajdzie natomiast o godz. 20.58 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 14 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 46 minut. Dzisiejszy dzień jest 8 godzin i 9 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy o 8 godzin i 28 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 5 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 10 minut i 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 9 minut i 46 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antoni, Bartłomiej, Filomena, Jakub, Marta i Wilhelm. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny letni bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Jesteśmy z tego samego materiału co nasze sny”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie usmaży”.

Trwa drugi tydzień letniej kanikuły. Na dworze mamy bardzo piękną pogodę. Po cudownej sobocie mamy równie urokliwą niedzielę. I prosimy nie przerażać się wysoką temperaturą, od jutra bowiem spadnie ona o kilka stopni. Takie właśnie powinno być lato w najbliższych dniach – umiarkowane.

*** Pamiętajmy jednak cały czas o obowiązującej kwarantannie o złagodzonym wymiarze: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja