wtorek , 19 Styczeń 2021
Home » Aktualności » Pełnia zrobiła swoje – nocą mocno przymroziło. Witamy w słoneczną sobotę.

Pełnia zrobiła swoje – nocą mocno przymroziło. Witamy w słoneczną sobotę.

Za nami jest już niemal cały kolejny tydzień lutego. Mamy sobotę i od wczorajszego popołudnia przeżywamy kolejny weekend lutego. Tuż po tym weekendzie ( w poniedziałek ) zakończymy pierwszą dekadę tego miesiąca. Tak, tak, miesiąc luty wielkimi i szybkimi krokami rozkręca się na dobre. Ani się nie obejrzymy a luty dobiegnie końca i nastanie marzec. A jak marzec, to Wiosna. Przedtem jednak mamy prawo oczekiwać równie radosnej i budującej pory – Przedwiośnia. Mamy nadzieję, że Przedwiośnie już niedługo się rozpocznie i z dnia na dzień ,,rozkwitnie” całkowicie i przyniesie nam piękną i ciepłą pogodę.

Póki jednak co, nadal trwa luty i na dworze powinna być prawdziwa zima ze wszystkimi swoimi atrybutami. Jest jednak inaczej. Zimy jak nie było tak nie ma. Wyjątkiem są niektóre noce w trakcie których temperatura spada znacznie poniżej zera. I powiedzmy sobie szczerze – zima może nadejść i trwać w najbliższych 2-3 tygodniach. Po tym czasie ( w marcu ) nawet jeśli śnieg spadnie, słońce szybko się z nim upora.

Wobec takich warunków pogodowych uzasadnione jest, że spragnieni szukamy słońca i ciepła. Nie ma się jednak co dziwić, po długim okresie jesienno-zimowym mamy prawo być zgłodniali słonecznej pogody. Wszakże słońce niesie ze sobą wielką radość i zdrowie. I dzisiaj owe słońce będzie – od samego rana po sam wieczór. Przeżywamy więc sobotę.

Jak to zazwyczaj bywa w okresie przesilenia zimowo-wiosennego chorujemy więcej niż zazwyczaj. Tak właśnie jest w bieżącym okresie a wszystko za sprawą grypy, grypy jelitówki i innego rodzaju przeziębień. Wszystkim chorym życzymy rychłego powrotu do zdrowia, by jednak tak było na 3 dni trzeba bezwarunkowo wpakować się do łóżka pod ciepłą kołderkę.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 8 lutego br. – w 49 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 39 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 327 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 49 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +4oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 754 – 752 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 68 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.36, zaś zmierzch około godz.: 17.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.10 zajdzie natomiast o godz. 16.51 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 41 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 19 minut. Dzisiejszy dzień jest już 1 godzinę i 35 minut i 46 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 4 godzin i 38 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 7 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 44 minuty i 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 35 minut i 46 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Elfryda, Hieronim, Gabriela, Sebastian, Izajasz, Zyta i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Zamiast kochać swoich wrogów, traktuj trochę lepiej swoich przyjaciół”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli ci jeszcze nie dokuczył luty, to pal dobrze w kominie i miej kożuch suty”.

Dopiero co wkroczyliśmy w miesiąc luty, a tu już za 2 dni minie pierwsza jego dekada. Nawet biorąc pod uwagę to, że w bieżącym roku mamy ,długi” luty – 29 dni, do końca miesiąca pozostało doprawdy niewiele dni. A potem już tylko marzec, przedwiośnie i początek wiosny. To wszystko wydarzy się już w marcu. A potem tylko kwietniowe święta Wielkanocne.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.

Redakcja