piątek , 10 Lipiec 2020
Home » Aktualności » Nocne przymrozki lada dzień ustąpią. Pojawią się jednak opady deszczu.

Nocne przymrozki lada dzień ustąpią. Pojawią się jednak opady deszczu.

Mamy jesień, siłą rzeczy zdarzają się już chłodniejsze dni, takie, że w naszych domach jest zimno. Chcąc, nie chcąc trzeba więc zakasać rękawy i napalić w piecu CO. Bo to przecież w ciepłym domu od razu jest przyjemniej i przytulniej. Ale miejmy świadomość tego, że sezon grzewczy ma dla nas swoje drugie oblicze i nie ma co ukrywać, że jest to złe oblicze. A wszystko za sprawą dymu jaki wytwarzają nasze przydomowe kotłownie. Jest tak pomimo zakazu spalania najgorszych rodzajów paliwa – muł, flot, itp. Mamy nadzieję, że tego paskudztwa z dnia na dzień będzie coraz mniej.

Owe palenie w piecu z dnia na dzień będzie coraz bardziej intensywne. Stąd też kierujemy do wszystkich naszych czytelników apel, aby jako wsad do pieca używać tylko opałów ,,cywilizowanych”, tj. węgla, koksu, oleju opałowego, gazu, suchego drewna, brykietów itp. Nie dopusty jednak do tego, by na ruszt pieca trafiało wszystko co popadnie – śmieci, plastyki, gumy, itd. Zdecydowanie powinniśmy również odejść od palenia mułem, miałem i innymi bardzo szkodliwymi mieszankami. Takie już dzisiaj obowiązują rygory. To wszystko w trosce o nasze zdrowie. Doskonale bowiem pamiętamy, jak w minionych latach nisko zalegający smog utrudniał nam życie, truł nas i utrudniał oddychanie. Zaręczamy, że wielu z tych trucizn po prostu nie widać, Są one jednak piekielne szkodliwe dla naszych organizmów, zwłaszcza dzieci i osób cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych. Miejmy nadzieję, że nasz apel będzie tym razem skuteczny.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 8 października br. w 15 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 281 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 84 dni.

Przeżywamy 15 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +11oC, w tej chwili wynosi  około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC. Od samego rana dzień jest pochmurny ale chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 63 – 58%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.23, zaś zmierzch około godz.: 18.44.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.57 zajdzie natomiast o godz. 18.11 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 14 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 46 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godziny i 5 minut. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 1 godzinę i 30 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 7 października jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin i 7 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 12 minut i 58 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Brygida, Dymitr, Laurencja, Marcin, Pelagia i Symeon. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Musisz sam sobie zaufać, aby mogli zaufać ci inni”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Pamiętaj, że kto kłamie dla ciebie, będzie również kłamał przeciw tobie”.

I tak oto przeżywamy kolejny tydzień roku. Pogoda w miniony weekend była delikatniej mówiąc nie najlepsza. Mamy nadzieję, że każdy z nas skorzystał z ,,uroków” pogody, jak tylko się dało. Tymczasem czas nieubłaganie szybko biegnie i w bliskiej perspektywie widzimy już Święto Zmarłych, a w związku z tym czeka nas dużo pracy, przedsięwzięć i podróżowania. Nieubłaganie skraca nam się również długość dnia, co same w sobie ogranicza nas w zakresie możliwości popołudniowego wykonywania prac. To jednak oznacza, że więcej czasu będziemy mieli na wieczorny wypoczynek.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja