sobota , 4 Kwiecień 2020
Home » Aktualności » ,,Na święty Wincenty, szczypie mróz w pięty”.

,,Na święty Wincenty, szczypie mróz w pięty”.

Za nami kolejny styczniowy weekend ( sobota, niedziela ) oraz świąteczny poniedziałek w trakcie którego obchodziliśmy Dzień Babci. Tym samym za sobą  mamy bardzo radosny dzień związany z tym świętem. W tym miejscu raz jeszcze pragniemy podkreślić, że jesteśmy przekonani, że każdy z nas stanął na wysokości zadania i chociażby na chwilę pojawił się u swojej babuni.  Po Dniu Babci, dzisiaj dane nam jest natomiast świętować Dzień Dziadka. Chociaż wiemy doskonale, że dziadkowie swoje świętowanie rozpoczęli już wczoraj towarzysząc w świętowaniu babciom. Mamy więc drugie z rzędu rodzinne święto. O powinności wszystkich wnucząt już nawet nie wspominamy. Miłego świętowania życzymy również w dniu dzisiejszym. Miłą niespodziankę na dzień wczorajszy i dzisiejszy dzień zrobiła nam aura, po nocnym i porannym kilkustopniowym mrozie mamy bardzo słoneczny ale jednak mroźny dzionek. Tyle tylko, że śniegu jest ździebko za mało.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 22 stycznia br. – w 32 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 22 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 343 dni.

Przeżywamy 32 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -8oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -2oC, w tej chwili wynosi około -4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 68 – 59%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.56, zaś zmierzch około godz.: 16.58.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.33 zajdzie natomiast o godz. 16.22 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 49 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 11 minut. Dzisiejszy dzień jest już 46 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy o 6 godziny i 22 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 22 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 32 minut i 42 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 47 minuty i 23 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Anastazy, Dorian, Gaudencjusz i Wincenty. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Mądrość oznacza dążenie do najlepszych celów za pomocą najlepszych środków”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na święty Wincenty, szczypie mróz w pięty”.

Patrząc na kalendarz nietrudno zauważyć, że znajdujemy się już w 3 dekadzie stycznia. Jeszcze parę dni i wkroczymy w luty. A w lutym  – ,, W lutym obój ciepłe buty”. Może więc w dalszym ciągu będziemy mieli umiarkowaną zimę. Dobra wiadomość jest taka, że zbliżają się zimowe ferie. Ruszają 8 lutego br. Oj będzie się działo. Wszystkim życzymy by pogoda wytrwała na tyle, by nazwa ,,zimowe ferie” znaczyła to co zawdy oznaczała.  A potem, po feriach będziemy już tylko czekać na Przedwiośnie i Wiosnę.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja