wtorek , 9 sierpień 2022
Home » Aktualności » ,,Na Świętego Ludwika, na grudzie koń utyka”. Przed nami cudowna sobota.

,,Na Świętego Ludwika, na grudzie koń utyka”. Przed nami cudowna sobota.

Przeżywamy 43 dzień 2022 r. Przed nami niespełna 11 kolejnych miesięcy tego roku. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny okres nie był gorszy od tego który minął.

Sobota jest 53 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda z rana jest piękna. Tyle tylko, że w nocy i o poranku mieliśmy dosyć mocny przymrozek. W trakcie dnia ma być piękna słoneczna pogoda. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Dzisiaj kolejny dzień tego doświadczymy. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 21 marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 54 minuty i 42 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 31 331!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( sobota rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 379 498  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 108 089 osób! Przybyło: 333 zmarłych!!! ( są to dane za piątek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** W pięknej pogodzie witamy naszych czytelników w ostatnim dniu tygodnia. Pogoda jest dla nas łaskawa.

Patrząc na kalendarz widzimy, że wyraźnie wkroczyliśmy w drugą dekadę lutego. Widzimy bowiem, że już w poniedziałek świętować będziemy Walentynki ( 14 luty ). Mamy nadzieję, że ten dzień będzie dla każdego z nas dniem pogodnym i radosnym. Kiedy już wspominamy Walentynki, to nie wypada pominąć kolejny kalendarzowy fakt – otóż w lutym będziemy mieli  jeszcze Tłusty Czwartek ( 24 luty ), zaś nieco później mamy Ostatki i koniec Karnawału ( 26 luty ). Każdy z nas wie doskonale, co te fakty oznaczają.

Tymczasem coraz więcej osób zapada na choroby grypo-pochodne, no i Covid-19. Grypy, anginy, przeziębienia i innego rodzaju infekcje dotykają kolejnych z nas. Wobec takiego stanu rzeczy apelujemy do wszystkich – róbmy wszystko, by cytowane choroby nas nie dopadły. Nade wszystko ograniczajmy kontakty z osobami chorymi.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 12 lutego br. – w 53 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 43 dniem roku, a do jego końca pozostały 322 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +6oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 758 – 754 mmHg, wiatr osiągnie siłę  1 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 46 – 88%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.27, zaś zmierzch około godz.: 17.32.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.00 zajdzie natomiast o godz. 16.59 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 58 minut i 11 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 1 minutę i 49 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 54 minuty i 42 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 26 minut i 2 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

12 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 25 minut i 23 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 54 minuty  i 42 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Benedykt, Ludwik, Norma  oraz  Aleksy, Ammonia, Ammoniusz, Ampelia, Ampeliusz, Antoni, Bartłomiej, Bonfilia, Bonfiliusz, Damian, Datyw, Etelwold, Eulalia, Ewa, Feliks, Gaudenty, Gerard, Grzegorz, Hilarion, Hilariona, Humbelina, Jakub, Jan, Julian, Juwencjusz, Laurenty, Ludan, Maryna, Melecjusz, Mikołaj, Modest, Paweł, Saturnin, Saturnina, Tomasz, Trzebiesława.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Życie jest grą. […] Istotne jest, byś swoją rolę grał dobrze, obojętnie jaka by ona była”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na Świętego Ludwika, na grudzie koń utyka”.

W kalendarzu znajdujemy się prawie w połowie miesiąca lutego, teoretycznie najzimniejszego w trakcie trwania zimy. Tak się złożyło, że ta reguła w bieżącym roku potwierdziła się w sposób znikomy. De facto nie możemy stwierdzić, że jest tak jak to zawdy bywało. Nie wiemy dokładnie, co czeka nas w drugiej połowie miesiąca, meteorolodzy jednak nie zapowiadają wielkiej zmiany pogody. Zimy więc nie będzie. A potem pozostanie już tylko marzec, a w marcu – jak w garncu. No i oczywiście wiosna. Niezła perspektywa – nieprawdaż?

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.

Redakcja