sobota , 13 sierpień 2022
Home » Aktualności » Jutro pożegnamy jesień i powitamy zimę. A co mamy za oknem?

Jutro pożegnamy jesień i powitamy zimę. A co mamy za oknem?

Przeżywamy 20 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 23 dniem tegorocznego Adwentu. Poniedziałek jest również ostatnim dniem tegorocznej Jesieni, już jutro zawita do nas Zima. Za oknem mamy pogodowy misz-masz. Temperatura jest w okolicach zera, pada drobny deszcz i deszcz ze śniegiem. Czyżby więc wraz z nadejściem zimy w kalendarzu nastała również ta prawdziwa?  W delikatnym wydaniu – zimowa pogoda może być wskazana! Meteorolodzy zapowiadają jednak nadchodzące krótkie ochłodzenie. A w święta ….. . Oj, lepiej dzisiaj nie wyrokować. Ważne, że w kalendarzu od jutra mamy zimę. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 9 609!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 968 450  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 91 514 osób! Przybyło: 29 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Witamy w końcówce jesieni w oczekiwaniu na zimę. Ta w kalendarzu ale również w naturze. Dzisiaj ochłodzi się i spadnie śnieg. Ta pogoda ma potrwać do samych świąt, po czym zdecydowanie się  ociepli.  Generalnie jednak w nadchodzące święta każda pogoda jest możliwa, ale wielkiej zimy nie będzie. Czy możemy się temu dziwić skoro od dawna meteorolodzy snuli tego typu prognozy?  Przypominamy dla porządku, że zbliżamy się do Bożonarodzeniowego okresu tego roku a zarazem do najpiękniejszego okresu – wszakże już dzisiaj odliczamy ostatnie dni i godziny do tych dni. Mamy nadzieję, że będzie to piękny okres. Zarówno w naszych domach, ale nade wszystko w naszych duszach i umysłach. Tak musi się stać, abyśmy po tych świętach nie byli syci tylko na ciele, ale również na duszy. Bo to przecież Boże Narodzenie ma w nas wszczepić nadzieję na nowe, lepsze życie. Tymczasem do Wigilii Bożego Narodzenia mamy niespełna 4 dni. Po drodze przyjdzie nam jeszcze pożegnać jesień i powitać kalendarzową zimę. Przypominamy, że w dniu jutrzejszym mamy najkrótszy dzień w roku ( 3 kolejne dni będą tak samo długie ). To znamienita sprawa, przeżywamy właśnie przesilenie jesienno-zimowe. Wszystkiego dobrego.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 20 grudnia br. – w 89 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 354 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 11 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 89 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -2oC, w tej chwili wynosi około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 750 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84-95%, prawdopodobieństwo opadów 80%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.03, zaś zmierzch około godz.: 16.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.42 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 3 minuty i 30 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 56 minut i 30 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 0 minut i 1 sekundę dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 58 minut i 17 sek. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

20 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 20 minut i 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut  i 9 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dominik, Makary  oraz  Amon, Bogumił, Bogumiła, Dagmara, Dagna, Eugeniusz, Krystian, Liberat, Ptolemeusz, Teofil, Ursycyn, Wincenty, Zefiryn, Zenon.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Bieda samotnemu, bo gdy upadnie nie ma, komu go podźwignąć”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy Makary pogodny, cały styczeń chłodny”.

*** Od dzisiaj z całą pewnością intensywnie musimy myśleć o czekającym nas świątecznym długim weekendzie – innymi słowy o maratonie świątecznym. Musimy ,,stanąć na głowie”, by wszystkie prace wykonać do środy, tak aby Wigilia była już dniem bez większej pracy. Wszakże w tym roku Wigilia przypada w piątek. Właśnie w ten dzień, już od samego rana powinniśmy się duchowo przygotowywać do przeżycia całych Świąt, w tym zwłaszcza Wigilijnego Wieczoru. Poza tym przed tak wielkim świętowaniem powinniśmy skutecznie odpocząć. Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego adwentowego poniedziałku.

Redakcja

hot drink from a cup.