wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszej Parafii.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszej Parafii.

Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju została po raz pierwszy zorganizowana w 1986 roku przez Austriackie Radio i Telewizję w Linzu jako część wielkiej bożonarodzeniowej akcji charytatywnej na rzecz niepełnosprawnych dzieci i osób potrzebujących. Od tego czasu co roku przed Bożym Narodzeniem światło jest zapalane w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez dziewczynkę lub chłopca z Górnej Austrii, wybranych spośród dzieci, które wyróżniły się w działalności charytatywnej. Austriaccy skauci przekazują ogień swoim kolegom w sąsiednich krajach, a ci z kolei roznoszą go dalej.

W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju organizowane jest od 1991 r. Tradycją jest, iż Związek Harcerzy Polskich otrzymuje Światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii. Takim darem skauci z całej Europy pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei –  tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło już do Kościoła w Rudach. Od tej chwili światło jest więc obecne wśród nas. Światło będzie mógł sobie odpalić i zabrać do domu każdy. Taka możliwość będzie trwała do samej Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Zachęcamy do tego by w każdym naszym domu nie zabrakło światła Pokoju.

Redakcja