sobota , 23 wrzesień 2023
Home » Aktualności » Wreszcie wakacje!

Wreszcie wakacje!

wakacje 3Wreszcie! Koniec roku szkolnego. To, na co czekały wszystkie dzieci i młodzież szkół średnich, nareszcie nadeszło – ukochane wakacje! Uczniowie szkół podstawowych i jeszcze gimnazjalnych oraz ich starsi koledzy, no i oczywiście nauczyciele, doczekali się zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Już niedługo dołączy do nich brać studencka. Wtedy rozpocznie się prawdziwa letnia kanikuła.

Równolegle z końcem zajęć w szkołach wyludnią się budynki szkolne, internaty, autobusy szkolne i inne szkolne pomieszczenia. Na odwrót, zapełnią się boiska sportowe, place zabaw, parkowe i leśne polany i ścieżki spacerowe. To wyraźny znak tego, że zacznie się wakacyjne szaleństwo. I bardzo dobrze. Przecież po 10 miesiącach szkolnej harówy, należy się wszystkim okres wytchnienia i beztroskiego życia. Beztroskiego, ale w duchu odpowiedzialności za koronawirusa.
Od tej chwili wszyscy ,,szkolorze” mogą spać ile tylko zapragną, kłaść się kiedy tego zechcą, mogą szaleć, urządzać sobie kalendarz dnia, jak tylko zapragną. nareszcie skończą się na 2 miesiące zajęcia w internecie. Nie ma szkolnych obowiązków, nie ma podręczników, zeszytów, wypracowań, klasówek itd. Dobrze byłoby, aby w miejsce podręczników w wolnych chwilach pojawiły się inne książki adekwatne do zainteresowań czytających.
Dobrze stanie się, jeżeli każdy będzie mógł wypocząć na wczasach, obozie, koloniach, lub w innej zorganizowanej formie. Najważniejsze jednak jest to, aby nikt z nas nie zmarnował kilkudziesięciu wolnych dni. Nie załamujmy więc rąk, kiedy okaże się, że żadna z tych form nie jest w naszym zasięgu. Wszakże wolny czas można inaczej zagospodarować w sposób również atrakcyjny i efektywny. Trzeba się tylko chwilę zastanowić. Jednego dnia wystarczy dobry rower i grupa jego zapaleńców, innego dnia dobra będzie piłka i kawałek boiska lub wykoszonej łąki. Wtedy wymarzony może być turniej pomiędzy miejscowościami, dzielnicami, lub ulicami. Możemy zorganizować świetne popołudnie i wieczór przy ognisku. Bardzo atrakcyjnie może również wyglądać nocleg w namiocie pod gwiazdami, potrzebna jest tylko nasza inwencja. Kolejną propozycją może być basen, czy też leśny spacer podczas którego można zbierać ,,leśne płody?. Dobry wydaje się również wypad do kina, tudzież zorganizowanie dyskoteki połączonej z innymi atrakcjami.
To doprawdy nie wszystkie nasze pomysły na wakacje w miejscu stałego zamieszkania. Można przecież odrobić zaległości w zakresie odwiedzin u kolegów, znajomych a zwłaszcza rodziny. W Rudach mamy np. czynne korty tenisowe, boiska sportowe, na niepogodę małą halę sportową, świetlicę wiejską na boisku, itd.
Może wakacje są również doskonałą okazją, aby robić to na co zawsze brakowało nam czasu, a co może być naszym hobby. To właśnie wakacje są ku temu doskonałą okazją.
Zachęcamy również do odpoczynku na łonie natury. Wakacje mogą być doskonałą okazją do naszego wyciszenia i najbardziej osobistych przemyśleń.
Cała nasza redakcja życzy wszystkim naszym czytelnikom dotrwania do początku wakacji w dobrej formie i nastrojach a potem wspaniałych wakacji, tak, aby każdemu z nas udało się spędzić je tak jak to sobie można tylko wymarzyć.  Bądźmy jednak czujni! Bo nie znamy dnia, ani godziny kiedy ……… .     Redakcja