poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » ,,Jaka pogoda w nocy Świętego Piotra i Macieja (24.02) takiej czterdzieści dni i nocy nadzieja”.

,,Jaka pogoda w nocy Świętego Piotra i Macieja (24.02) takiej czterdzieści dni i nocy nadzieja”.

Jakby na to nie patrzeć, to do końca lutego mamy już niespełna 5 dni. Po nich powitamy już tylko marzec i coraz częściej spoglądać będziemy w stronę pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Ale po drodze, dane jest nam przeżywać kolejny a zarazem ostatni weekend lutego. Śpieszymy również z informacją, że już za kilka dni powitamy wiosnę meteorologiczną a to oznacza nic innego jak to, że mamy już Przedwiośnie. Może jeszcze pogoda nie ta ( za oknem śnieg i silny mróz ), ale na jej poprawę liczymy bardzo mocno.  O tym, że mamy już Przedwiośnie można się przekonać w trakcie bycia na dworze – za dnia, ale również o poranku kiedy to możemy doświadczyć odgłosów i obrazów budzącego się świata. Podobnie jest wieczorem. To właśnie dowodzi, że Wiosna puka do naszych drzwi, więc nie ma się co zastanawiać, tylko trzeba Jej szeroko odchylić drzwi. A Ona z pewnością w nie wejdzie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 24 lutego br. w 65 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 55 dniem roku, do jego końca pozostało więc  310 dni.

To już 65 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -10oC.  W trakcie dnia wyniesie około -3oC, w tej chwili wynosi  około -4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -8oC. Od samego rana dzień jest bardzo chłodny i pada śnieg. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 64 – 54%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.05, zaś zmierzch około godz.: 17.52.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.39 zajdzie natomiast o godz. 17.20 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 41 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 19 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godziny i 38 minut. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 24 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 42 minut, 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 godzinę i 37 minut, 54 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Józefa, Piotr, Sergiusz, Maciej, Marek i Irmegarda. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Choroba jest to wielki strychulec, który niweluje nierówności społeczne”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jaka pogoda w nocy Świętego Piotra i Macieja (24.02) takiej czterdzieści dni i nocy nadzieja”.

Coraz częściej będziemy spoglądać w stronę miesiąca marca a potem Wiosny, która już niedługo ,,gdzieś tam” powinna się budzić. A wraz z nią będziemy się również budzić my. Miejmy nadzieję, że przesilenie zimowo-wiosenne nasze organizmy zniosą dobrze a w najpiękniejszą porę roku wejdziemy w dobrym zdrowiu i kondycji. Żeby jednak tak było, najwyższa już pora, by zdecydować się na dłuższe spacery i bieganie na dworze. Nasze organizmy potrzebują słońca i tlenu, zróbmy więc wszystko, aby te zaległości jak najszybciej zostały nadrobione. Wtedy z całą pewnością uzyskamy równowagę zarówno psychiczną, jak i fizyczną. A w zdrowym ciele zdrowy duch.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja