sobota , 18 Styczeń 2020
Home » Aktualności » Ilu Polaków chce emigrować za pracą?

Ilu Polaków chce emigrować za pracą?

Jak informuje biznes.radiozet.pl w ciągu najbliższego roku wyjazd z kraju deklaruje 24% Polaków. Są to osoby do 29 roku życia z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Kierunki emigracji się nie zmieniły. 24% Polaków deklaruje chęć emigracji. 4% chce wyjechać z Polski na stałe.

“Monitor Rynku Pracy” przyjrzał się polskiemu rynkowi pracy. Z analiz i przeprowadzonej ankiety wynika, że w ciągu najbliższego roku wyjazd z kraju deklaruje 24% młodych Polaków (do 29 roku życia). Są oni niezadowoleni z obecnych warunków pracy i płacy. Aż 63% ankietowanych jako główny czynnik emigracji podało chęć otrzymania lepiej płatnej pracy i lepszych warunków zatrudnienia. Analitycy wyjaśniają, że powodem emigracji młodych ludzi może być także chęć zarobienia pieniędzy, które umożliwią im start w dorosłe życie.

Wśród osób deklarujących wyjazd za granicę – 4% ankietowanych chce wyjechać z Polski na stałe. 10% rozważa wyjazd na czas określony (zazwyczaj jest to od kilku miesięcy do kilku lat). Z kolei 10% ankietowanych nie wie jeszcze, na jak długo wyjedzie z kraju.

*** Kierunki bez zmian

Przyszli emigranci rozważają wyjazd do Niemiec – takiej odpowiedzi udzieliło 27% ankietowanych, Wielkiej Brytanii – 21% i Holandii – 12%.

Poza podium znalazły się Stany Zjednoczone i Norwegia. Ten pierwszy kierunek może stać się szczególnie atrakcyjny po zapowiedzi amerykańskiego prezydenta o zniesieniu wiz dla Polaków.

*** Te branże odczują odpływ pracowników

Szacuje się, że odpływ pracowników najbardziej odczują branże: budownictwo, finanse, gastronomia i hotelarstwo.

*** Druga strona medalu

Wśród ankietowanych pojawiły się także osoby, które nie wyobrażają sobie wyjazdu z Polski.

Jako negatywny czynnik emigracji wskazują oni obawę przed utratą kontaktu z rodziną i przyjaciółmi – takiej odpowiedzi udzieliło aż 51% badanych. Dla 29% barierą przed wyjazdem za granicę jest nieznajomość języka obcego. 28% jest zadowolonych z obecnej pracy i płacy.

Źródło: biznes.radiozet.pl

Redakcja