sobota , 18 Styczeń 2020
Home » Aktualności » Dyskusji o planowanej kopalni Rybnik-Paruszowiec ciąg dalszy.

Dyskusji o planowanej kopalni Rybnik-Paruszowiec ciąg dalszy.

NAJNOWSZA AKTUALIZACJA:  Ten materiał warto poczytać. Ba, ten materiał trzeba przeczytać!  Czy już niedługo rządzący w naszym kraju nie będą musieli pytać o zdanie lokalnego samorządu i mieszkańców w kwestii budowy nowej kopalni?  To bardzo prawdopodobne.  Poczytaj: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,specustawa-pis-zamknie-usta-protestujacym-ws-kopalni-paruszowiec,wia5-3266-41984.html

AKTUALIZACJA: Piątkowa ( 23.08.2019 r. ) wizyta wiceministra energii Adama Gawędy w Rybniku była doskonałą okazją to poruszenia tematu powstania kopalni „Paruszowiec”. Jak oznajmił – w przypadku braku akceptacji mieszkańców na tę inwestycję, ministerstwo nie wyda zgody na powstanie zakładu. Nadal nie wiadomo co dalej z powstaniem kopalni „Paruszowiec”.

Przypomnijmy, że w maju tego roku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach wpłynęło kilka tysięcy uwag mieszkańców Rybnika. Mieli oni zastrzeżenia do Raportu o Oddziaływaniu na Środowisko, którego autorem jest spółka Bapro. To właśnie ona chce postawić w Rybniku kopalnię „Paruszowiec”

Temat utknął w Katowicach. W lipcu fanpage NIE dla eksploatacji złoża „Paruszowiec” podał, że Bapro poznał uwagi mieszkańców. – Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w RDOŚ, ustosunkuje się do nich do 31 października. Potwierdza to naszą opinię o miernej rzetelności raportu i o braku wiarygodności tej firmy – czytamy.

Co więcej, spółka poprawi swój raport, ale RDOŚ nie będzie informował rybniczan o jego otrzymaniu. – Nie poznamy również treści odpowiedzi BAPRO ani opinii RDOŚ na jej temat. Na szczęście strony postępowania, którymi są Rybnicki Alarm Smogowy i Fundacja 360!, mają dostęp do akt sprawy i bardzo ważne jest, abyśmy blisko z nimi współpracowali i nie przegapili ważnych dla nas informacji – dowiadujemy się.

Nie tylko mieszkańcy próbują powstrzymać spółkę przed budową kopalni. Przypomnijmy, że rybnicki magistrat zamierza zmienić Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego na terenach, gdzie miałby powstać zakład górniczy.

Od Agnieszki Skupień, rzecznik UM w Rybniku dowiedzieliśmy się, że cały czas trwają prace nad tym tematem.

Wizyta wiceministra energii była doskonałą okazją do rozmowy o powstaniu kopalni „Paruszowiec”. Jak zaznacza na wstępie Adam Gawęda, dla ministerstwa ważne jest to, aby dobrze gospodarować zasobami.

– W tej chwili spółki węglowe przeprowadzają przeglądy pod kątem zasobowym. Analizują też plany inwestycyjne. Ważny jest obszar górniczy i kopalnie, które już tutaj funkcjonują. Wejście w przyszłości w nowe pokłady złóż jest bardzo ważne, ale musi się ono odbywać w zgodzie społecznej i akceptacji samorządów. To nie może być proces robiony przeciwko komuś – oznajmia.

– Zarówno mieszkańcy, jak i rybnicki samorząd jasno wyrazili swoje zdanie. Nie ma akceptacji dla kopalni „Paruszowiec”- odpowiadamy ministrowi.

– Na pewno nie wydamy zgody w przypadku braku akceptacji społecznej dla takiej inwestycji. To byłoby robienie na przekór mieszkańcom i samorządu, który ich reprezentuje. Rozumiem zdenerwowanie rybniczan, ale do ostatecznego rozstrzygnięcia jest jeszcze bardzo daleka droga – zaznacza Adam Gawęda.

Jak dodaje Ministerstwo Energii ściśle współpracuje z Ministerstwem Środowiska. On sam musi poznać plany spółki co do kopalni, zasoby, które można udostępnić i co najważniejsze – oddziaływanie na środowisko.

– Albo kopalnia będzie racjonalnie eksploatować złoże bez negatywnych skutków na powierzchni, albo zostawiamy złoże w spokoju – wyjaśnia nasz rozmówca.

Z kolei lider PiS na rybnickiej liście – Bolesław Piecha uważa, że w przyszłości węgiel nie będzie odgrywał głównej roli.

– Dla Polski to jest sprawa niestety racji stanu. W przypadku nagłego wyłączenia węgla byłaby to dla nas to katastrofa. Dzisiaj przecież niczego nie naładujemy bez energii, które w 85 procentach powstaje w elektrowniach węglowych. Polityka Unii Europejskiej jest jednak bardzo rygorystyczna, mamy świadomość, że przyszłość górnictwa w Polsce nie jest świetlana – mówi.

Co do samej kopalni, Bolesław Piecha przypomina, że temat powstania „Paruszowca” pojawił się już dawno temu

– Ta kopalnia miała powstać w czasach, gdy byłem jeszcze młodym chłopakiem. Do dzisiaj nic nie wybudowali, a mam 65 lat. Nie sądzę, by powstanie nowej kopalni w Rybniku było dobrym pomysłem – oznajmił.

Redakcja

^^^ Czytaj również:

*** http://znadrudy.pl/aktualnosci/pomozmy-rybnikowi-i-sobie-by-na-paruszowcu-nie-powstala-nowa-kopalnia-i-zaklad-przerobczy-wegla-zagrozenie-dla-rud-jest-olbrzymie/ 

*** http://znadrudy.pl/aktualnosci/radni-z-rud-zlozyli-w-gminie-wniosek-o-pilne-przedlozenie-wszelkich-informacji-na-temat-planow-budowy-kopalni-i-zakladu-przerobczego-w-rybniku-paruszowiec/

********************************************************

Budowa kopalni „Paruszowiec” była jednym z głównych tematów ostatniej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa w Warszawie. Wspólnym głosem przeciwko temu zakładowi mówią posłowie Marek Krząkała i Grzegorz Janik. Ich zdaniem w obronie środowiska i przeciw budowie kopalni gotowych jest stanąć około 30 tys. ludzi. A co na to władza centralna?  Według określeń obecnych na posiedzeniu komisji – minister energii „umywa ręce” w tej sprawie. Warto zapoznać się z tym kolejnym odcinkiem serialu – ,,Budowa kopalni i zakładu przeróbczego w Rybniku Paruszowcu”.

*** Sprawozdanie z posiedzenia komisji:

https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,kopalnia-paruszowiec-w-rybniku-minister-umywa-rece,wia5-3273-41229.html

*** Tysiące uwag instytucji i osób w sprawie budowy kopalni: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rdos-zapoznal-sie-z-uwagami-mieszkancow-przeslal-je-do-bapro,wia5-3273-41176.html

Redakcja

*** Czytaj również: http://znadrudy.pl/aktualnosci/radni-z-rud-zlozyli-w-gminie-wniosek-o-pilne-przedlozenie-wszelkich-informacji-na-temat-planow-budowy-kopalni-i-zakladu-przerobczego-w-rybniku-paruszowiec/