piątek , 24 maj 2024
Home » Aktualności » Działająca w regionie szajka wyłudziła ponad 1,3 mln złotych. Bądźmy ostrożni.

Działająca w regionie szajka wyłudziła ponad 1,3 mln złotych. Bądźmy ostrożni.

Prokuratura apeluje – Chroń swoje dane! Działająca w regionie szajka wyłudziła ponad 1,3 mln złotych. Sprawcom postawiono już zarzuty. Akt oskarżenia w sprawie grupy przestępczej wyłudzającej pożyczki w oparciu o fikcyjne dane dotyczy aż 1410 przestępstw! Postępowanie toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzorowała śledztwo w sprawie przeciwko Krzysztofowi K., Marcie M., Angelice F. i Monice M., podejrzanym o szereg przestępstw z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. oraz z art. 299 § 5 k.k. w zw. z art. 299 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. W sprawie w dniu 19 grudnia 2019 r. sporządzono akt oskarżenia, którym zarzucono oskarżonym łącznie popełnienie 1410 przestępstw.

W toku śledztwa ustalono, że Krzysztof K., za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych, wprowadzał wnioski o pożyczki na dane dużej liczby osób, które nigdy nie ubiegały się o tego typu wsparcie finansowe (w tym wielokrotnie wnioski do różnych firm pożyczkowych były składane na dane tej samej osoby). Dane osobowe podejrzany pozyskiwał głównie dzięki prowadzeniu pozornej działalności gospodarczej, w założeniu polegającej na pośrednictwie w sprzedaży nieruchomości. Krzysztof K. wyszukiwał osoby, które miały zamiar sprzedać nieruchomość, następnie udawał się do potencjalnego sprzedawcy, sporządzał z nim umowę pośrednictwa. Dane osobowe pokrzywdzonych były wyłudzane w rozmowach telefonicznych, np. podczas oferowania darmowych badań lekarskich.

Uzyskane w ten sposób dane osobowe wykorzystywał w ten sposób, że wpisywał je do druków umowy o pożyczkę. Instytucje pożyczkowe, po akceptacji wniosków składanych faktycznie przez Krzysztofa K. przelewały środki na podane przez niego rachunki bankowe. Zasadniczo rachunki te były zakładane przez oskarżonego dla każdej nowej transakcji.

Po otrzymaniu środków pochodzących z pożyczki, Krzysztof K. transferował je na inne konta (np. firmowe lub do osób, które z nim wówczas współpracowały) albo wypłacał z bankomatu. Z czasem w proceder przestępczy zaangażował szereg innych osób, w tym Martę M., Monikę M. oraz Angelikę F., a także prowadzone przez te osoby przedsiębiorstwa. Łącznie w wyżej wskazany sposób sprawcy uzyskali korzyść w wysokości ponad 1.300.000 zł.

Oskarżeni popełniali oszustwa na terenie całego kraju, w różnych konfiguracjach osobowych. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zainicjowała również działania na odcinku cywilnych postępowań sądowych oraz egzekucyjnych, by uniemożliwić zasądzenie lub wyegzekwowanie roszczeń pieniężnych od rzekomych pożyczkobiorców, a które faktycznie powstały w wyniku przestępczego procederu prowadzonego przez oskarżonych.

Postępowanie toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach.

Autor: Materiał prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Redakcja