środa , 19 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Zapukało do nas popołudniu – o godz. 16.58 rozpoczęło się tegoroczne lato. I pozostanie do jesieni.

Zapukało do nas popołudniu – o godz. 16.58 rozpoczęło się tegoroczne lato. I pozostanie do jesieni.

Mamy astronomiczne lato! Nadeszło dzisiaj przed południem o godz.11.13. Lato astronomiczne stało się więc faktem, trwać będzie do 22 września. Juto będziemy więc mieli pierwszy kalendarzowy dzień tegorocznego lata. W czasie tego przesilenia letniego mamy najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku. Na naszej północnej półkuli ziemi początek lata jest równoznaczny z maksymalnym wychyleniem osi obrotu ziemi w kierunku słońca. W tym miejscu przypomnijmy, że w północnej strefie podbiegunowej trwa dzień polarny i słońce prawie nie zachodzi, a w południowej jest polarna noc. Taką informację podajemy po to, abyśmy mieli świadomość tego jak ,,ciekawie” jest dzisiaj w różnych miejscach naszego globu.

Lato kojarzy nam się ze słoneczną pogodą i wielkimi upałami. Nie dajmy się więc zmylić dzisiejszą chłodniejszą pogodą, tudzież drobnymi opadami deszczu. To właśnie w tych dniach czerwca Słońce przechodzi już w pełni w znaku Raka. Tym samym rozpoczęło się astronomiczne lato. Czyli możemy głośno wołać – ,,Żegnaj Wiosno na rok!”, a ściślej mówiąc na 9 miesięcy. I witaj Lato, witaj letnia kanikuło!

Lato rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku ( 365 lub 366 ), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 doby.

Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego ( ekliptyki ). Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku – półkula południowa.

Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim ( czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską ). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni. Również dwa razy do roku Słońce znajduje się w maksymalnej odległości kątowej od równika niebieskiego: albo 23,5 stopnia ponad równikiem albo 23,5 stopnia pod nim. W tym pierwszym przypadku Słońce wstępuje w znak Raka i na półkuli północnej mamy do czynienia z początkiem astronomicznego lata.

Dodajmy, że nie wszystkie planety mają pory roku. Na przykład oś obrotu Merkurego jest prostopadła do ekliptyki i jego półkule niezależnie od dnia roku dostają takie same ilości światła. Ze względu na brak atmosfery i bliskość Słońca, w trakcie dnia temperatura na jego powierzchni dochodzi do 500°C, a w nocy spada do -150.          Redakcja