wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Wypatrujmy na niebie pierwszej gwiazdki – tak nakazuje nasza tradycja!

Wypatrujmy na niebie pierwszej gwiazdki – tak nakazuje nasza tradycja!

gwiazdkaMamy Wigilię Bożego Narodzenia, wielu z nas jeśli nie każdy wypatrywać będzie dzisiaj na niebie pierwszej gwiazdki. To ona da nam sygnał, że najwyższa pora zasiąść z całą naszą rodziną do kolacji wigilijnej. Starajmy się więc dotrzymać i w tym względzie tradycji i nie przegapmy tej pierwszej gwiazdy na niebie. Po to jednak by tak się stało musimy nade wszystko zdążyć ze wszystkimi pracami które pozostały nam jeszcze do wykonania.

Zgodnie z tradycją, zanim usiądziemy do wigilijnego stołu, spoglądamy w niebo w poszukiwaniu „pierwszej gwiazdki”. To ona jest znakiem, by zasiąść do wieczerzy. „Pierwsza gwiazdka” symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. W Biblii możemy przeczytać, że Mędrcy ze Wschodu zobaczyli jasny obiekt na niebie. To właśnie on miał ich doprowadzić do miejsca narodzenia Jezusa.

Przez ostatnie lata „pierwszą gwiazdką” nie była gwiazda. Znak, że można zasiąść do wieczerzy dawały nam planety m.in. Wenus czy Jowisz. To planety w ostatnich latach były najjaśniejszymi punktami na niebie w momencie zapadnięcia zmroku. W tym roku będzie podobnie.

^^^ Pierwsza gwiazdka na niebie w Wigilię Bożego Narodzenia AD 2022 r.: Gdzie i o której się pojawi?

Wypatrywanie pierwszej gwiazdki w wigilię Bożego Narodzenia to rzecz, która nie tylko dostarcza uciechy dzieciom. Zgodnie z wigilijną tradycją, pierwsza gwiazdka jest sygnałem do rozpoczęcia wspólnej wieczerzy. Czy pierwsza gwiazdka koniecznie musi być gwiazdą?

Jak się okazuje formalnie nie musimy tak ściśle trzymać się astronomicznej klasyfikacji. Za pierwszą gwiazdkę uznać możemy obiekt, który jako pierwszy pojawia się na niebie i jest przez nas zauważalny.

Zakładając, że czeka nas bezchmurna noc pierwsza gwiazdka na niebie pojawi się w tym roku między 15:30 a 17:00.

*** Mowa o dwóch jasnych gwiazdach:

  • W Wigilię bieżącego roku zachód Słońca nastąpi w Polsce około godziny 15.30. Dokładny moment może różnić się do ok. 20 minut, w zależności od naszego miejsca pobytu na terenie kraju. Mniej więcej ok. godziny 16 powinniśmy dostrzec pierwsze gwiazdy, a dwie jasne planety nawet nieco wcześniej.
  • Wenus pierwszą “gwiazdką” wigilijną. Pierwszym obiektem, który mamy szansę zauważyć, wcale nie będzie gwiazda, a planeta – Wenus. Świeci ona blaskiem -4,64 magnitudo, czyli dużo większym niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba.
  • Drugi pod względem jasności będzie w wigilijny wieczór Jowisz (-2,17 mag).
  • Oba obiekty znajdować się będą po zachodniej stronie nieba. Wenus względnie nisko nad horyzontem, a Jowisz wyżej.

^^^ Do tej pory nie ma jednoznacznego wytłumaczenia, jaki to jasny obiekt doprowadził Mędrców do miejsca narodzin Chrystusa. Przede wszystkim nie znamy dokładnej daty narodzin Jezusa. Pod uwagę brane są lata od 7 roku p.n.e. do 2 roku n.e.

– W środowisku naukowym istnieją trzy teorie. Jedna z nich zakłada , że jasnym obiektem, za którym podążali Mędrcy, czyli Gwiazdką Betlejemską była kometa. Inna teoria mówi, że mogło wtedy dojść do koniunkcji jasnych planet lub wybuchu gwiazdy supernowej.

Przez wiele lat Gwiazdę Betlejemską symbolizował obraz komety. Związane to było ze słynnym freskiem włoskiego malarza Giotto di Bondone z kaplicy dell’Arena w Padwie. Pokazuje on Mędrców składających pokłon Jezusowi. Widnieje na niej gwiazda z długim „warkoczem” – kometa. Ta symbolika pozostała do dziś.

Wesołych i Radosnych Świąt!!!!

Redakcja