wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Wtorek powitał nas słoneczną pogodą. jest jednak chłodno.

Wtorek powitał nas słoneczną pogodą. jest jednak chłodno.

kogutPrzeżywamy 30 dzień miesiąca listopada 2021 r. Za oknem mamy pogodny, słoneczny ale chłodny poranek. Temperatura jest jednak na lekkim plusie. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy – 19 074!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( wtorek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 540 061  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 83 583 osoby! Przybyło: 526 zmarłych!!! ( są to dane z wtorku ).

W niektórych krajach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

Patrząc na kalendarz możemy powiedzieć, że za nami jest już Wigilia Św. Andrzeja i niemal cały listopad. Dzisiaj natomiast mamy popularne Andrzejki. I w ten oto sposób nadszedł koniec listopada. Jutro w kalendarzu i w naturze będzie już grudzień. Zgodnie z zapowiedziami meteorologów następuje powolna zmiana pogody z jesiennej na lekko zimową. Dowód tego mamy rano za oknem kiedy to termometry wskazywały temperaturę bliską zeru. Za dnia na dworze wczoraj również było chłodno i bezsłonecznie.  Ze strony meteorologów napływają informacje dotyczące tego, że w najbliższych dniach ,,ździebko” się ochłodzi a nocą niemal bez przerwy będzie już na minusie. Patrząc na aktualną aurę mamy nadzieję, że wszyscy zdążyli już z przygotowaniami do zimy. Mamy tutaj na myśli zaopatrzenie w opał i zimowe przygotowanie samochodu a zwłaszcza ogumienia. Bez tego bowiem nie przetrwamy zimy. Poza tym musimy do tej pory roku przygotować nasze domy i organizmy, tak aby nie zaznaliśmy nadmiernego szoku termicznego. Takiej sytuacji nie ma się co dziwić – bowiem zima nadciąga. A na dzisiejszy dzień życzymy miłego andrzejkowania. Pamiętajmy o tym, że jutro mamy dzień roboczy ( wtorek ) i wypadałoby w zdrowiu i dobrej kondycji przystąpić do pracy. My nie wątpimy, że tak właśnie będzie.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy już wtorek. Również szybkimi krokami kończy nam się bieżący miesiąc a grudzień czeka już na swoją kolej. Czy tego chcemy, czy też nie, stanie się to już niebawem – za kilkanaście godzin. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 30 listopada br. – w 69 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 334 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 31 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 69 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -2oC, w tej chwili wynosi około +1,5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 734 – 738 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 91%, prawdopodobieństwo opadów 40 – 80%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.45, zaś zmierzch około godz.: 16.25.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.23 zajdzie natomiast o godz. 15.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 25 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 35 minut. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 21 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 6 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

30 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 57 minut i 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 21 minut  i 25 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Andrzej, Fryderyk  oraz  Justyna, Konstancjusz, Kutbert, Maura, Tadea, Zbysława, Zozym.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Biada temu, kto zadowolony jest z siebie; taki człowiek nigdy nie nabędzie rozumu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętego Andrzeja, trza kożucha dobrodzieja”.

Od kilku dni wyraźnie odczuwamy ochłodzenie. Ale czy jest się czemu dziwić? Wszakże już jutro mamy miesiąc grudzień a za nieco ponad 3 tygodnie nadejdzie kalendarzowa zima. Również w niedzielę rozpoczął się okres Adwentu, więc każdy kolejny upływający dzień będzie nas mocno przybliżać do świąt. Pamiętajmy o tym, że przed nami jest bardzo dużo przedświątecznej pracy. Stąd dobrze by było, by z pracą nie zwlekać na ostatnią chwilę. Zachęcamy bardzo naszych czytelników do duchowego przeżywania okresu Adwentu.

Mamy Adwent, w związku z czym czas będzie nam mijał jeszcze szybciej niż zazwyczaj. Jest tak dlatego, gdyż będziemy uczestniczyć w przedświątecznej gonitwie za wszystkim. Stąd też kierujemy do naszych czytelników apel, by tak zorganizować nasz czas, aby przed tym się ustrzec. Miejmy czas na wszystko – również na chwile refleksji i zadumy nad czasem który tak szybko mija. I nade wszystko – odpoczywajmy. Dzień jest krótki, wieczory i noce są z kolei bardzo długie, a wszystko ,,dobija” regularny brak słonecznych promieni. Szukajmy więc za wszelką cenę dobrego samopoczucia.

W kościele od wczorajszego poranka rozpoczęły się również msze św. roratnie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego adwentowego wtorku.

Redakcja