sobota , 24 luty 2024
Home » Aktualności » Wreszcie mamy naprawdę chłodny dzień. Nadal jednak mamy lato.

Wreszcie mamy naprawdę chłodny dzień. Nadal jednak mamy lato.

Wczoraj dane nam było przeżywać kolejny letni dzień który miał 2 oblicza – umiarkowane do godz. 20.00 oraz deszczowe przez cała noc. Intensywny deszcz padał do samego rana. W efekcie miniona noc była umiarkowanie ciepła. Ale przecież nie ma się co dziwić, wszakże – od Hanki są już zimne noce i poranki. I jesień idzie! Mniej więcej taka pogoda będzie trwała przez najbliższe 3 dni, a więc do soboty, kiedy to znowu się ociepli. Na 2-3 dni! Nieubłaganie, dzień za dniem mijają nam wakacje, oraz tzw. okres urlopowy. Od dzisiaj wchodzimy w trzecią i ostatnią dekadę sierpnia. Powoli również będziemy się musieli szykować do jesieni, dni będą krótsze, zaś noce z dnia na dzień będą coraz dłuższe. Nastała pora intensywnych prac domowych związanych z przygotowywaniem przetworów domowych. Tak, tak, nadal wielu z nas preferuje je ponad to co można kupić w marketach. I tak być powinno. Wiadomo przecież, że co swoje to swoje, ale nade wszystko dobre i zdrowe. Zachęcamy więc do sięgnięcia po stare babcine przepisy i przygotowanie smacznych przetworów na jesienne i zimowe dni. Zimą zapewne nie braknie chwil w których będziemy chcieli po nie sięgnąć. Niech więc spiżarnia zawiera wszystko to co możemy wytworzyć i ze smakiem i pożytkiem dla zdrowia zjemy.

pogodaSerdecznie witamy naszych czytelników w środę 21 sierpnia br. – w 61 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 233 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 132 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 61 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +19oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +18oC, w tej chwili wynosi około +18oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +20oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 752 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 72%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.09, zaś zmierzch około godz.: 20.28.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.44 zajdzie natomiast o godz. 19.55 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 11 minut. Noc będzie więc miała 9 godzin i 49 minut. Dzisiejszy dzień jest 6 godzin i 6 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 4 godziny i 22 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

21 sierpnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 14 minut i 36 sekund i dłuższy od najkrótszego o 6 godzin, 8 minut i 58 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adolf, Bernard, Biernat, Emilian, Filipina, Franciszek i Joanna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny letni bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Największe zagrożenie na polu walki stanowi oficer z mapą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu”.

Tego lata mieliśmy wiele ciężkich dni – na przemian upalnych i chłodnych. Temperatura w najgorszym okresie sięgała w cieniu granic ludzkiej wytrzymałości. Oczywiście w naszej strefie klimatycznej, gdzie rozpiętość pomiędzy największym chłodem ( zimą ) a najcieplejszym dniem ( latem ) dochodzi do 50oC. Tego by nawet czołg nie wytrzymał a co dopiero człowiek. Mamy nadzieję, że tegoroczne tego typu skoki temperatury mamy już za sobą. Ale co przyniosą kolejne lata? Przecież mamy klimat umiarkowany. Coś jednak w tej równowadze się zmienia. Lato jest ekstremalnie ciepłe i przynosi dużo zjawisk ekstremalnych – suszę, huraganowe wiatry, trąby powietrza, itp. W tym roku jednak ( póki co ), niemal całe lato było spokojne pod względem zjawisk ekstremalnych. Oby tak do końca tej pory roku i w kolejnej części roku.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja