wtorek , 19 październik 2021
Home » Aktualności » Witamy w Wielkanocny Poniedziałek. Nadal świętujemy w duchu koronawirusa.

Witamy w Wielkanocny Poniedziałek. Nadal świętujemy w duchu koronawirusa.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny, w  świąteczny poniedziałek świąt Zmartwychwstania Pańskiego Ad 2020. Niestety mimo okresu świątecznego, jak można było się spodziewać – kolejny dzień koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas z coraz większą siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają coraz bardziej zastraszająco: 6 674 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 232 osób! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce w coraz większym zakresie. Rośnie również liczba osób zmarłych. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. I końca nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. I nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez podniesienie rygorów stawianych przez służby krajowe. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi!

I jak tam przebiega nasze świętowanie? Za nami mamy jest już pierwszy świąteczny dzień, dzisiaj natomiast mamy Poniedziałek Wielkanocny przez niektórych nazywany Lanym Poniedziałkiem. Mamy przeświadczenie, że tradycji stanie się dzisiaj zadość – ale tym razem tylko w maleńkim gronie ogniska domowego ze względu na koronawirusa. Pamiętajmy tylko, że mówimy o tradycji, nie zaś o chuligańskim laniu wodą z czego tylko popadnie. Ta tradycja wymaga kultury, taktu i wyczucia. Mamy wiarę tego, że stać nas na takie pojmowanie kultywowania tradycji. A za oknami pogoda jest jak każdy widzi – z samego rana jest pogodnie i ciepło. W trakcie dnia pogoda ma się jednak popsuć. A pierwszy dzień świąt minął nam przy bardzo pięknej pogodzie. Jednak wiatr wiał dosyć silnie. W sumie jednak w trakcie dnia mogliśmy zasmakować pięknej pogody. Czy tegoroczny Śmigus Dyngus obędzie się bez jednej kropli deszczu? Zobaczymy. Raczej – nie. Wszystkim naszym czytelnikom życzymy miłego świętowania w drugim dniu Święta Zmartwychwstania Pańskiego. I póki co, nie myślmy o tym, że w dniu jutrzejszym większość z nas wraca do pracy. Ale nie wszyscy. I jednym i drugim życzymy przyjemnej adaptacji do poświątecznych realiów. Wszystko jednak z zachowaniem rygoru związanego z kwarantanną.

Serdecznie witamy naszych czytelników w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia br. – w 24 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 104 dniem roku, do jego końca pozostały więc 262 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 24 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +18oC, w tej chwili wynosi około +17oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +19oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 743 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 74 – 63%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.20, zaś zmierzch około godz.: 20.11.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.56 zajdzie natomiast o godz. 18.38 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 42 minuty. Noc będzie więc miała 10 godzin i 18 minut. Dzisiejszy dzień jest już 5 godziny i 40 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest już dłuższy od nocy o 3 godziny i 24 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 13 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 40 minut i 39 sekund i dłuższy od najkrótszego o 5 godziny, 39 minut i 26 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Andrzej, Aron, Ciechosław, Gloria, Magda, Magdalena, Natalis, Piotr, Robert i Serwacy. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet.

Motto dnia: ,,Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem, dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą”.

Mamy drugi dzień świątecznego weekendu. Pogoda póki co jest w miarę ładna. Tym razem meteorolodzy się nie pomylili. Pamiętajmy, że bywały takie lata w których wielkanocna pogoda była gorsza a czasami nawet bożonarodzeniowa z grubą warstwą śniegu. Ciekawe jak tam przebiega u Państwa realizacja naszej tradycyjnej powinności, która przypada na Lany Poniedziałek? Bardzo byśmy chcieli, by żadna niewiasta nie mogła dzisiaj ujść z suchą głową. Wszakże jak tradycja, to tradycja. Apelujemy tylko o kulturalny przebieg dzisiejszego lania oraz z zachowaniem warunków kwarantanny.

Po świętach, coraz częściej będziemy wzrokiem sięgać w stronę arcydługiego weekendu kwietniowo-majowego. Zanim jednak on nastanie przed nami pozostaje do wykonania ogrom wiosennej pracy na dworze. Starajmy się wszystkie te prace realizować sukcesywnie z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Inaczej bowiem możemy dostać wiosennej zadyszka a przecież nie o to chodzi. Wszelkie jednak nasze prace determinować będzie jakość kwietniowej pogody. Wieści mówią, że w tym roku pogoda dopisze w niezbędnym zakresie.

Pamiętajmy jednak o obowiązującej kwarantannie: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego Wielkanocnego Poniedziałku.

Redakcja