poniedziałek , 8 sierpień 2022
Home » Aktualności » Witamy w styczniowy wtorek.

Witamy w styczniowy wtorek.

kogutPrzeżywamy 4 dzień Nowego Roku 2022 r. Rok 2021 jest już definitywnie za nami. Pozostał za nami ze wszystkimi swoimi radościami i troskami. Przed nami rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął. Wtorek jest 14 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy typową jesień pomimo, że w kalendarzu widnieje zima. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że co prawda z dnia na dzień ma być coraz chłodniej – nocą temperatura spadnie poniżej zera, jednak za dnia będzie na plusie. I tak do lutego. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały aż + 8oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 10 minut i 8 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 11 670!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( wtorek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 145 518  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 98 034 osób! Przybyło: 433 zmarłych!!! ( są to dane za poniedziałek).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Atmosfera świąteczna powoli mija, oczywiście nie licząc nadchodzącego święta Trzech Króli i ewentualnego świątecznego 4 -dniowego weekendu związanego z tym dniem a który rozpoczniemy już jutro popołudniu ( środa ). Jedno jest pewne – definitywnie świętowanie zakończy się wraz końcem bieżącego tygodnia w którym mamy święto. Wtedy zmienią się również nieco nasze bieżące obowiązki. Może również znajdziemy odrobinę czasu na to, by w końcu po tych świętach …….. odpocząć. Zaczniemy okres ,,szarych” dni pośród których dane nam będzie przeżywać również dni świąteczne – ale takie bez wolnego w pracy. Cóż począć, takie jest życie. Niestety dobra praktyką jest to, by po świątecznym wypoczynku – odpocząć. A organizm zregenerować po wielkim świątecznym ,,żarełku”. Więc czyńmy to, póki jest pora zimowa, bo wraz z nadejściem wiosny przybędzie nam na powrót innych obowiązków. Pamiętajmy również o tym, że tegoroczna Wielkanoc przypada w kwietniu ( 17/18 kwiecień br. ) a więc już w trakcie zaawansowanej wiosny. Umówmy się więc, że od najbliższego tygodnia nasz odległy azymut będzie stanowiło przedwiośnie a potem wiosna.

Tymczasem na dworze zimy nadal nie ma. Już niebawem napiszemy na naszych łamach, co nas czeka w pogodzie na najbliższy okres.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 4 stycznia br. – w 14 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 4 dniem roku, a do jego końca pozostało 361 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 14 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 732 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 83%, prawdopodobieństwo opadów 60%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.35.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.57 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin,13 minut i 33 sekundy. Noc będzie więc miała 15 godzin, 46 minut i 27 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 10 minut i 8 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 34 minut i 2 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

4 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 9 minut i 57 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 10 minut  i 8 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aniela, Eugeniusz, Rygobert  oraz  Benedykta, Dafroza, Dobromir, Doroteusz, Elżbieta, Fereol, Grzegorz, Krystiana, Suligost, Tytus, Angelika.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Za starym przyjacielem jest jak ze starym płaszczem. Jest bardzo wygodny. Przybrał kształt mojego ciała, doskonale dopasował się do moich wypukłości i nie krępuje moich ruchów, a jedyną oznaką jego obecności jest ciepło, które czuję, gdyż on mnie ogrzewa”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeżeli pszczoła w styczniu z ula wylatuje, rzadko pomyślny rok nam obiecuje”.

Od kilku godzin mamy pierwszy styczniowy wtorek. Na dworze trwa zima, ale taka bez śniegu i mrozu. Jest pochmurnie. Czyżby więc znowu zimy miało nie być? A już na pewno w takim czasie kiedy powinna być. Za zimą umiarkowaną jesteśmy, natomiast nie zależy nam na ekstremalnych warunkach pogodowych. Miejmy więc nadzieję, że tak będzie.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja