czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » Witamy w przeddzień świątecznego weekendu.

Witamy w przeddzień świątecznego weekendu.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy miesiąc wrzesień. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 21 629!!! Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 340 834  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 5 351 osób! Przybyło: 202 zmarłych. Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

Tak jak zapowiadaliśmy, na dworze mamy słoneczny i piękny dzionek. Kolejny piękny jesienny dzień. Podobnie ma być do końca bieżącego tygodnia. A potem? A potem zobaczymy. Wstępne prognozy nie zwiastują nic dobrego. Pamiętajmy jednak, ze prognozy pogody są tylko prognozami i wystarczy jeden silniejszy podmuch wiatru i wszystko co było planowane i zapowiadane się odmienia. Może i tym razem tak będzie, więc póki co cieszmy się tym co mamy.

*** Inaczej nie będzie – mamy przedświąteczny piątek. W nocy z soboty na niedzielę zmieniliśmy czas letni na zimowy. Zmienił się więc układ długości dnia i nocy. Wcześniej popołudniu jest również ciemno. Nie ukrywamy – w związku z tym wielu osobom mogło być ciężko. I było. Od dzisiaj jednak sprawy czasowe powinny się powoli normować. Kolejna prawda oczywista – od Wszystkich Świąt dzielą nas już tylko 1 dzień i godziny. Będą to jednak godziny najważniejsze i najbardziej pracowite. Pozwalamy sobie na taką opinię mając doświadczenie z lat minionych. Nie ma chyba domu i rodziny w których bieżące sprawy nie toczyły by się ,,wokół” grobów naszych najbliższych i spraw związanych ze świętem zmarłych. Oby tylko nasze działania nie przerodziły się w przedświąteczną gorączkę. Wszystko bowiem można było zaplanować i realizować w spokoju. Trzeba jednak przyznać, że wiele zależało i zależy od aktualnej pogody. Dzisiaj możemy już niemal być pewni tego, że pogoda przed świętem, w święta i po nich będzie w miarę poprawna. Widzimy więc w jakiej scenerii będziemy przeżywać zbliżające się święta i 2-dniowy świąteczny weekend.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 30 października br. – w 38 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 304 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 62 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 38 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +10oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +8oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 88 – 80%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.00, zaś zmierzch około godz.: 16.58.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.34 zajdzie natomiast o godz. 16.26 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 52 minuty. Noc będzie więc miała 14 godzin i 8 minut. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 47 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 20 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

30 październik jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 32 minuty i 39 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 47 minut  i 26 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Zenobia, Przemysław, Gerarda, German, Klaudiusz. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza”.

I jak Państwo znosicie zimowy czas? No właśnie – odpowiedź wydaje się być oczywista. Jedni zmianę popierają i są jej zwolennikami, drudzy natomiast krytykują praktykę dokonywania zmiany czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Kto ma rację, trudno jest rozsądzić. Jedno jest pewne, ostatnia zmiana czasu przeniosła nas z powrotem do ,,normalności”. Tyle tylko, że przesilenie czasowe musimy jakoś przeżyć. Za kilka dni sprawy się unormują i zapomnimy, że ktokolwiek przy czasie majstrował. A wszystko to odbywa się w okresie galopującej pandemi.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego jesiennego piątku.

Redakcja