wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Witamy w poświątecznych realiach.

Witamy w poświątecznych realiach.

Przeżywamy 27 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Tegoroczne Boże Narodzenie jest więc za nami. Poniedziałek jest również 6 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy prawdziwą zimą, taką ze śniegiem oraz dużym minusem na termometrze. Czyżby więc wraz z nadejściem zimy w kalendarzu nastała również ta prawdziwa? Oby.  W delikatnym wydaniu – zimowa pogoda jest wskazana! Meteorolodzy zapowiadali jednak w najbliższych dniach znaczące ochłodzenie ( potrwa do najbliższej środy ). W ślad za tym termometry nad ranem wskazywały nawet – 14oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 minutę i 24 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.  

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 5 029!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 054 865  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 94 365 osób! Przybyło: 48 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Święta, święta i po świętach. Za nami tegoroczne Boże Narodzenie. W tym roku mamy możliwość świętowania aż 3 dni – piątek, sobota i niedziela. Niestety, dzisiaj niektórzy z nas muszą na jeszcze trochę powrócić do  pracy, by przed Nowym Rokiem jeszcze co nieco popracować.  Są jednak wśród nas osoby, dla których świętowanie będzie trwało nadal. Te osoby wzięły sobie kilka dni urlopu. W ten oto sposób dla nich świętowanie potrwa aż do 2 stycznia 2022 r., czyli do kolejnej niedzieli – włącznie. Dla bardziej obrotnych, dobierając co nieco urlopu okres świętowania może przedłużyć się do 9 stycznia 2022 r.

Dzisiaj na czasie może być pytanie – jak tam wygląda nasze poświąteczne samopoczucie, głównie w zakresie formy fizycznej, ale i psychicznej? Czy do końca panowaliśmy nad tym, aby się nie przejeść? Wszakże wobec ogromu potraw i smakołyków, trudno było sobie odmówić. Ale ile można w siebie ładować, nawet gdy mamy do czynienia z najlepszymi dobrociami? Mamy więc poświąteczny poniedziałek, błogosławieni Ci którzy mogą świętować dalej, lub jak kto woli mogą odpoczywać po ,,męczących” świętach. Miłego dnia życzymy i jednym i drugim. A na bliskim horyzoncie widzimy już kolejny weekend noworoczny – 1, 2 stycznia 2022 r.

Święta powoli mijają. Przeżywamy je w odmiennych niż zazwyczaj uwarunkowaniach. Wszystko za sprawą paskudnego koronawirus. Dobra wiadomość w tym zakresie jest taka, że oto w naszym kraju i na całym Świecie trwa szczepienie przeciwko tej chorobie. Miejmy wielką nadzieję, że wprowadzane szczepionki sprostają wielkim oczekiwaniom nas wszystkich.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 27 grudnia br. – w 6 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 361 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 4 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 6 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -13oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -3oC, w tej chwili wynosi około -8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -15oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 62 – 83%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.28.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.49 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 5 minut i 28 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 54 minuty i 32 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 1 minutę i 59 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 53 minuty i 29 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

27 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 18 minut i 6 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 minutę  i 59 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Fabiola, Jan, Żaneta  oraz  Bartłomiej, Cezary, Gosław, Maksym, Mateusz, Przybyrad, Przybysław, Sara, Teodor, Teofan, Żanna.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Życie jest przygodą dla odważnych, albo niczym”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak Apostoł pokazuje, taki luty następuje”.

Nie mamy wielkiej odwagi, by ogłosić koniec tegorocznego świętowania. Ale tak doprawdy, to trwa ono nadal. W skrajnym przypadku możemy odważnie myśleć o weekendzie po Trzech Królach. Wtedy to doprawdy na dobre ruszymy do pracy w nowym roku. Powoli szykując się do pożegnania starego roku i powitania nowego, będziemy starali się podsumować wszystko to, co wydarzyło się w 2021 r. – dobrego i złego. Nieśmiało pozwolimy sobie również popatrzeć w ten kolejny, który dopiero nas czeka. Co przyniesie 2022 r.? Jaki będzie? O wszystkim tym napiszemy już niebawem.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poświątecznego poniedziałku.

Redakcja