środa , 22 maj 2024
Home » Aktualności » Witamy w przededniu astronomicznej i kalendarzowej zimy. Do świat pozostało tyle co nic.

Witamy w przededniu astronomicznej i kalendarzowej zimy. Do świat pozostało tyle co nic.

I tak oto dotrwaliśmy do ścisłego okresu przedświątecznego. Za nami powoli będzie okres tegorocznego Adwentu a przed nami rozpościera się przedświąteczny weekend.  W ten sposób stopniowo wchodzimy  w tegoroczne Boże Narodzenie. Wszakże już we wtorek przeżywać będziemy Wigilię Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że większość prac przygotowawczych do świąt mamy dokładnie zaplanowane i wiemy co i kiedy będziemy robić. A teraz powinniśmy nabrać głębokiego oddechu i wyhamować. Oczywiście nie jest możliwe to, by nic nie robić przez najbliższe dni, ale czas ten nie powinien być już totalną gonitwą. I to jest możliwe, trzeba tylko za wszelką cenę do tego dążyć. Tak jak już wspominaliśmy, za niespełna 3 dni rozpoczniemy Wigilię Bożego Narodzenia. W dniu dzisiejszym natomiast żegnamy tegoroczną Jesień i już jutro ( w niedzielę ) powitamy astronomiczną oraz również jutro kalendarzową Zimę. Reasumując – w dniu jutrzejszym mamy najkrótszy tegoroczny dzień i najdłuższą noc. Po kilku dni względnej ,,równowagi” dnia zacznie nam przybywać. A na dworze, po zimie póki co nie ma widoków. Wciąż zimy upatrujemy i oczekujemy na jej nadejście w umiarkowanym wymiarze.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 21 grudnia br. w 90 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 355 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 10 dni.

Przeżywamy 90 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +9oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +11oC, w tej chwili wynosi  około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC!!! Dzień jest ciepły i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne mocno poszło w dół i wynosić będzie w granicach 730 – 729 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 79 – 75%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.03, zaś zmierzch około godz.: 16.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 15.46 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 3 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 57 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin, 0 minut i 4 sekundy. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 54 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 21 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 20 minut, 5 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut i 0 sekund!!!!!!

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Tomisław, Balbin, Tomasz, Honorat, Festus i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Bądź takim, abyś nie musiał czerwienić się przed samym sobą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie majowa”.

No to kończy nam się tegoroczna Jesień i witamy Zimę. Także od jutra nie będziemy mogli już narzekać – och jak jest nam zimno! Bo chłód i owe zimno będzie przecież oczywiste i musi być wkalkulowane. Szkoda tylko, że Zima wraz ze swoim przyjściem nie przyniesie przedświątecznych opadów śniegu. A może jednak, któż to wie?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja